دولت یمن: به رویکرد صلح پایبندیم و از تمدید آتش‌بس استقبال می‌کنیم

دولت یمن بار دیگر پایبندی خود را نسبت به رویکرد صلح عادلانه و فراگیر مطابق با چارچوب‌های مورد توافق در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در گرماگرم تلاش‌های بین‌المللی برای تمدید آتش‌بس تحت نظارت سازمان ملل در یمن که در دوم اکتبر گذشته منقضی شد، دولت یمن از بیانیه اتحادیه اروپا در محکوم‌کردن حملات حوثی‌ها به تاسیسات نفتی این کشور استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری یمن، دولت این کشور، سه‌شنبه 22 آذر، در بیانیه خود از موضع اتحادیه اروپا در محکوم‌کردن حملات حوثی‌ها به تاسیسات و زیرساخت‌های نفتی یمن و هشداردهی نسبت به پیامدهای فاجعه‌بار آن بر وضعیت انسانی و امنیت دریایی، قدردانی کرد.

دولت یمن همچنین بار دیگر پایبندی خود را نسبت به رویکرد صلح عادلانه و فراگیر مطابق با چارچوب‌های مورد توافق در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و تداوم تعامل جدی و مسئولانه با همه تلاش‌ها با هدف کاهش رنج انسانی مردم یمن و تحقق آرمان مردم برای احیای نهادهای دولتی، اعلام کرد.

در ادامه بیانیه آمده است که اعلام مسئولیت حوثی‌ها در حملات سیستماتیک به زیرساخت‌های داخل یمن، کشورهای همسایه و آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، لزوم اتخاذ موضع بین‌المللی قاطعانه در قالب گنجاندن این گروه در فهرست «سازمان تروریستی جهانی» را ایجاب می‌کند.

این بیانیه دولت یمن پس از آن بود که شورای اتحادیه اروپا، دوشنبه در بیانیه‌ای از حوثی‌ها خواست از مواضع «افراطی» دست برداشته و با تلاش‌های فرستاده سازمان ملل به یمن برای تمدید و گسترش آتش‌بس در کشور، تعامل سازنده‌ای داشته باشند.

اتحادیه اروپا در بیانیه خود بر اهمیت تجدید آتش‌بس و تداوم و گسترش همه‌جانبه آن از جمله بازگشایی جاده‌های استان تعز و سایر استان‌ها و همچنین اجازه ورود محموله‌های سوخت به بندر الحدیده و انجام پروازهای تجاری از مبدا و به مقصد صنعا تاکید ورزید.

شورای امنیت سازمان ملل سه‌شنبه، نشست ماهانه خود درباره یمن را برگزار می‌کند تا تحولات وضعیت نظامی، سیاسی و انسانی به ویژه موضوع احیای تعهد نسبت به تمدید آتش‌بس سازمان ملل(از بیش از دو ماه قبل) منقضی‌شده را بررسی کند.

بر اساس دستور‌کار شورای امنیت، این نشست شامل جلسه ارائه گزارش ماهانه فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن و پس از آن، جلسه مشورتی با اعضای شورا است.

پیش‌بینی می‌شود که فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن، در جلسه ارائه گزارش خود، آخرین تحولات و تلاش‌های انجام گرفته از زمان آخرین نشست شورای امنیت در خصوص احیای آتش‌بس با میانجی‌گری سازمان ملل متحد، شامل اقدامات اخیر خود در کشورهای منطقه را ارائه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید