ديپلمات روس: در مذاكرات محرمانه آمریکا و روسيه در استانبول پيشرفتی حاصل نشد

مقام روسی گفت با اینکه مسکو این رایزنی‌ها را مفید ارزیابی می‌کند، اما در عین حال مشکلاتی وجود دارد و پیشرفت‌ها در مذاکرات ناچیز بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، چهارشنبه 23 آذر گفت که مذاکراتی میان کشورش و آمریکا در استانبول صورت گرفت اما پیشترفتی در موضوعات اصلی حاصل نشد.

این مقام روسی گفت با اینکه مسکو این رایزنی‌ها را مفید ارزیابی می‌کند، اما در عین حال مشکلاتی وجود دارد و پیشرفت‌ها در مذاکرات ناچیز بوده است.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، در جریان گفت‌وگوهای طرفین درباره مسائل اصلی مانند کار آژانس‌های خارجی، پرونده‌های ویزا و جابجایی کارمندان، هیچ پیشرفتی حاصل نشد.

او همچنین تاکید کرد که مذاکرات اخیر سیگنالی سیاسی برای از سرگیری گفت‌وگو با آمریکایی‌ها درباره موضوعات اصلی نیست.

مقام ارشد روسیه گفته است که موضوع مذاکرات به تحولاتی که مرحله بعدی شاهد آن خواهد بود، بستگی دارد.

گفت‌وگوهای محرمانه

اظهارات این مقام روسی چند روز پس از آن بیان شد که او از نشستی میان روسیه و ایالات متحده در استانبول خبر داده بود.

این مقام روسی بدون اینکه به جزئیات بیشتری اشاره کند گفته بود که هدف از این نشست که در سطح مدیران ادارات مربوطه انجام می‌گیرد، بررسی عوامل نگران کننده در روابط میان واشینگتن و مسکو است.

مذاکرات روسیه و آمریکا که در استانبول در حال انجام است، همچنان تا حد زیادی محرمانه است، هرچند رسانه‌های روسی آن را اعلام کرده‌اند، اما کرملین هنوز آن را تکذیب یا تایید نکرده است.

از سوی دیگر کاخ سفید نیز این گفت‌وگوها را تکذیب نکرد و کارن ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که تماس‌های دوشنبه گذشته بیشتر بر کاهش خطرات متمرکز بود.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، در اوایل ماه جاری، رسانه‌های غربی گزارش دادند که مقامات ارشد روسیه و آمریکا در حال برقراری تماس‌های محرمانه هستند.

پیشتر گزارش شده بود که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، با یوری اوشاکوف، دستیار ارشد سیاست خارجی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و همچنین نیکولای پاتروشف، همتای او در دولت روسیه، در زمینه مذاکرات کار می‌کند.

ترکیه در اواخر ماه مارس سال جاری نیز میزبان مذاکرات روسیه و اوکراین بود اما دو طرف پیشرفت زیادی در جهت دستیابی به توافقنامه صلح نداشتند.

عملیات نظامی روسیه که در 24 فوریه آغاز شد، سطح هشدار امنیتی را به شکل بی‌سابقه در اروپا افزایش داد و تنش زیادی در روابط میان روسیه و آمریکا بوجوجود آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید