اسرائیل حمله به کاروان تسلیحاتی ایران در مرز عراق و سوریه را تایید کرد

در این عملیات چندین نفر از اعضای سپاه پاسداران و دیگر گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در اظهاراتی تایید کرد که این کشور، یک کاروان از کامیون‌های حامل تسلیحات جمهوری اسلامی را در مرز سوریه و عراق هدف قرار داده است.

به گزارش «جروزالم‌پست»، کوخاوی، چهارشنبه 23 آذر، در جریان یک سخنرانی گفت، نیروهای دفاعی اسرائیل موسوم به «آی‌دی‌اف» با «اطلاعات کاملی» که داشتند، می‌دانستند که از 25 کامیون این کاروان، «کامیون شماره 8» را مورد هدف قرار دهند. چرا که بر اساس اطلاعات آی‌دی‌اف، این کامیون حامل تسلیحات ایرانی بود.

کوخاوی اشاره‌ای به زمان این عملیات نکرد، اما جروزالم‌پست تصریح کرده که این عملیات یک ماه گذشته و در اوایل نوامبر صورت گرفته است.

«وال‌استریت ژورنال» در آن زمان با انتشار گزارشی، اسرائیل را عامل این عملیات معرفی کرده بود. عملیاتی که مقامات اسرائیلی حاضر به پذیرفتن مسئولیت آن نشدند.

بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، این تسلیحات که از عراق به سوی سوریه قاچاق می‌شدند، احتمالا شامل موشک‌های قدرتمند نیز بوده است.

در این عملیات چندین نفر از اعضای سپاه پاسداران و دیگر گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی کشته شدند.

کوخاوی در ادامه اظهارات خود افزود، جمهوری اسلامی گاهی موفق به قاچاق اسلحه به سوریه و لبنان شده است، اما «رویای کلی ایران برای [ایجاد] یک حزب‌الله جدید در بلندی‌های جولان سوریه» شکست خورده است.

جزوالم پست نیز به برخی گزارش‌ها اشاره کرده است که بر اساس آن، اقدام جمهوری اسلامی برای قاچاق اسلحه به سوریه، با هدف پنهان‌کاری این عملیات از چشم دولت بشار اسد صورت گرفته است.

بر این اساس، دولت سوریه از حملات هوایی اسرائیل به نیروهای جمهوری اسلامی در خاک این کشور خشنود نیست. تل‌آویو در سال‌های گذشته صدها حمله هوایی در سوریه انجام داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید