گروندبرگ: تلاش‌های«بی‌وقفه» برای تجدید و گسترش آتش‌بس یمن ادامه دارد

فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن: من در تماس دائم با همه طرف‌ها هستم تا راهکار‌هایی فوری را برای قرار دادن یمن در مسیر صلح عادلانه و پایدار ایجاد کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد به یمن، اعلام کرد که برای تمدید و گسترش همه‌جانبه آتش‌بس یمن که در دوم اکتبر گذشته نقضی‌شده به‌طور «بی‌وقفه» تلاش می‌کند.

اظهارات گروندبرگ از طریق ارتباط تصویری در جریان برپایی پنجمین اجلاس زنان در عدن، پایتخت موقت یمن و به مناسبت روز جهانی حقوق بشر (10 دسامبر) و پایان کارزار 16 روزه «مبارزه با خشونت علیه زنان» و سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، ایراد شد.

گروندبرگ تاکید کرد: «با وجود پایان مهلت رسمی آتش‌بس در دوم اکتبر، ما در راستای تمدید و گسترش آتش‌بس و تعیین گزینه‌هایی برای راه‌حل فراگیرتر این منازعه، بی‌وقفه در تلاشیم.

او افزود: «در تماس دائم با همه طرف‌ها هستم تا راه‌حل‌هایی فوری را برای قرار دادن یمن در مسیر صلح عادلانه و پایدار ایجاد کنیم».

فرستاده دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که «برای تامین هرگونه راهکار صلح عادلانه و پایدار، این راه‌حل باید فراگیر باشد و بر اساس خواست متنوع اقشار مختلف جامعه یمن، تدوین شود.»

گروندبرگ توضیح داد: «تضمین مشارکت مستقیم و معنادار زنان در تلاش‌های میانجی‌گرانه و اجرای مذاکرات و گفت‌وگوهای صلح، تنها به اجرای تعهدات بین‌المللی که ما پذیرفته‌ایم، محدود نمی‌شود، بلکه به نظر من، یگانه راه دستیابی به صلحی پایدار است و نیازهای تمامی جامعه یمن را برآورده می‌کند.»

از سوی دیگر، شورای امنیت سازمان ملل سه‌شنبه، نشست ماهانه خود درباره یمن را برگزار خواهد کرد تا تحولات وضعیت نظامی، سیاسی و انسانی به ویژه موضوع احیای تعهد نسبت به تمدید آتش‌بس سازمان ملل(از بیش از دو ماه قبل) منقضی‌شده را بررسی کند.

بر اساس دستور کار شورای امنیت، این نشست شامل جلسه ارائه گزارش ماهانه فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن و پس از آن، جلسه مشورتی با اعضای شورا است.

پیش‌بینی می‌شود که گروندبرگ در جلسه ارائه گزارش خود، آخرین تحولات و تلاش‌های انجام گرفته از زمان آخرین نشست شورای امنیت در خصوص احیای آتش‌بس با میانجی‌گری سازمان ملل متحد، شامل اقدامات اخیر خود در کشورهای منطقه را ارائه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید