كشته‌شدن دو فرمانده «داعش» طی عملیات هوایی آمریکا در سوریه

آمریکا پیش از این، ابوبکر البغدادی را در سال 2019 و ابو ابراهیم القرشی، جانشین وی را در فوریه سال گذشته‌ هدف قرار داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا، بامداد دوشنبه 21 آذر، اعلام کرد که دو فرمانده ارشد «داعش» طی عملیات هوایی جنگنده‌های این کشور در شرق سوریه کشته شدند.

فرماندهی مرکزی آمریکا در بیانیه‌ای گفته است که یکی از فرماندهان کشته‌شده در عملیات این سازمان علیه نیروهای ائتلاف بین المللی در شرق سوریه مشارکت داشته است.

این بیانیه افزود که برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای این حمله هوایی صورت گرفته است تا موفقیت آن تضمین شود.

بیانیه افزود که برآوردهای اولیه نشان می‌دهد، این حمله به کشته یا زخمی‌شدن غیرنظامیان منجر نشده است.

در این بیانیه به نقل از جو بوچینو، سخنگوی فرماندهی مرکزی، آمده است که داعش به تهدید امنیت و ثبات منطقه ادامه می‌دهد.

بیانیه همچنین تاکید کرد که حمله نیروهای آمریکایی در راستای تعهد «تزلزل ناپذیر» واشینگتن برای از بین بردن این سازمان تروریستی (داعش) انجام گرفته است.

بوچینو گفت که کشتن فرماندهان داعش توانایی این سازمان برای برنامه‌ریزی و اجرای حملات بی‌ثبات کننده بیشتر در خاورمیانه را مختل می‌کند.

از زمان اعلام شکست داعش در سال 2019، نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی به رهبری واشینگتن به تعقیب رهبران و فرماندهان این سازمان پرداخته‌اند و هر از چند گاهی اعضای این سازمان در سوریه را با حملات هوایی هدف قرار می‌دهند.

برجسته‌ترین عملیات در شرق سوریه

در همین حال رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه گفت که این عملیات برجسته‌ترین عملیات علیه داعش در منطقه شرق سوریه از زمان افزایش تهدیدات نظامی ترکیه در چند هفته گذشته علیه مناطق تحت کنترل کردهای تحت حمایت آمریکا در شمال شرق سوریه به شمار می‌رود.

دیدبان حقوق بشر گزارش داد که این عملیات با همکاری عناصر ضد تروریسم نیروهای سوریه دمکراتیک که اغلب آنها کرد هستند، در روستای الزر در حومه شرقی دیرالزور، انجام شد.

نیروهای آمریکایی که رهبری ائتلاف بین المللی علیه داعش را بر عهده دارند، در مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دمکراتیک و در پایگاه‌هایی در استان‌های حسکه، رقه (شمال) و دیرالزور مستقر هستند.

گفتنی است، نیروهای آمریکایی در چندین عملیات موفق به قتل یا دستگیری فرماندهان و رهبران ارشد داعش شدند.

ابوبکر البغدادی رهبر داعش و یکی از اصلی‌ترین بنیان‌گذاران این گروه در اکتبر 2019 توسط آمریکایی‌ها کشته شد و سپس ابوابراهیم القرشی در فوریه گذشته در استان ادلب شمال غربی نیز به قتل رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید