اجرای عملیات گشت‌زنی مشترک دریایی آمریکا، عراق و کویت در آب‌های خلیج

دریاسالار براد کوپر: این عملیات گشت‌زنی در راستای حفظ امنیت دریایی و ثبات منطقه و نشان از تداوم همکاری و تعهد جمعی به حفاظت از آب‌های منطقه‌ای است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروهای دریایی ایالات متحده آمریکا، کویت و عراق طی عملیات مشترکی در آب‌های منطقه‌ خلیج اقدام به گشت‌زنی کردند.

فرماندهی ناوگان پنجم دریایی آمریکا روز دوشنبه 21 آذر اعلام کرد که نیروهای دریایی این کشور با عراق و کویت برای دومین بار طی چهار ماه گذشته برای تقویت امنیت دریایی منطقه، گشت‌زنی‌های مشترکی را در آب‌های بین‌المللی خلیج انجام دادند.

فرماندهی ناوگان دریایی آمریکا افزود که کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده با کشتی‌های نیروی دریایی عراق و نیروهای گارد ساحلی کویت به طور مشترک مانورهایی را در زمینه امنیت دریایی انجام دادند.

دریاسالار «براد کوپر»، فرمانده ستاد مرکزی، ناوگان پنجم و نیروهای مشترک دریایی آمریکا، گفت: «مشارکت‌ها اساس امنیت و ثبات دریایی در خاورمیانه است و ادامه همکاری ما نشان دهنده تعهد جمعی ما برای حفاظت از آب‌های منطقه‌ای است».

این سه کشور در بیست و پنجم اوت گذشته نیز گشت‌زنی‌های مشابهی را در آب‌های بین‌المللی خلیج انجام داده بودند.

طی دو سال گذشته آب‌های بین‌المللی به‌ویژه مناطق نزدیک به تنگه هرمز شاهد چندین عملیات توقیف کشتی‌های نفت‌کش از سوی نیروهای سپاه پاسداران ایران بوده است.

ستاد فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در خاورمیانه «سنتکام» در واکنش به اقدامات ایران در اواخر آبان‌ماه سال جاری اعلام کرد که ارتش آمریکا تا سال آینده، بیش از یکصد شناور بدون سرنشین یا «شهپاد» که نوعی شناور هدایت شونده از راه دور برای عملیات رصد و شناسایی است را به آب‌های استراتژیک منطقه خلیج و تنگه هرمز اعزام خواهد کرد.

ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، این خبر را در نشست سالانه منامه در بحرین و چند روز پس از حمله پهپادی به یک نفتکش در سواحل عمان، اعلام کرد.

ایالات متحده و برخی کشورهای عربی و غربی همواره ایران را به تلاش برای بی‌ثبات كردن منطقه و مختل کردن امنیت دریایی و ناوبری بین‌المللی متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید