اتحادیه اروپا: حوثی‌ها باید از«تنش‌آفرینی» دست کشیده و به روند صلح بپیوندند

در بیانیه اتحادیه اروپا ضمن ارزیابی مثبت عملکرد دولت قانونی یمن در دوران آتش‌بس تلاش‌های منطقه‌ای سعودی و سلطنت عمان جهت تمدید آتش‌بس «سازنده» توصیف و تحسین شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای از حوثی‌ها خواست از مواضع «افراطی»، دست برداشته و به‌طور سازنده با تلاش‌های فرستاده سازمان ملل به یمن برای تمدید و گسترش آتش‌بس در این کشور منسجم شده و تعامل سازنده‌ای از خود نشان بدهند.

اتحادیه اروپا دوشنبه 21 آذر در بیانیه خود بر اهمیت تجدید آتش‌بس و تداوم و گسترش همه‌جانبه آن از جمله بازگشایی جاده‌های استان تعز و سایر استان‌ها و همچنین اجازه ورود محموله‌های سوخت به بندر الحدیده و انجام پروازهای تجاری از مبدا و به مقصد صنعا تاکید ورزید.

در این بیانیه ضمن تاکید بر ضرورت توقف تمامی حملات، از گروه حوثی خواسته شد تا به فراخوان سازمان ملل برای برقراری آرامش و خویشتن‌داری، تداوم مذاکرات برای تجدید و تمدید آتش‌بس، پاسخ دهد.

اتحادیه اروپا در این بیانیه، حملات یا تهدید به حملات به زیرساخت‌های غیرنظامی مانند تأسیسات شرکت‌های نفتی و کشتیرانی تجاری در منطقه را «غیرقابل پذیرش» دانست.

این بیانیه ضمن ترغیب دولت یمن و گروه حوثی به اجرای شمار بیشتری از مبادله زندانیان، خواهان آزادی همه کسانی شد که به شکل«خودسرانه یا غیرقانونی» در این کشور بازداشت شده‌اند.

اتحادیه اروپا با تحسین عملکرد دولت یمن در دوران آتش‌بس، این نحوه تعامل و همچنین تلاش‌های منطقه‌ای سعودی و سلطنت عمان برای تمدید آن را «سازنده» توصیف کرد.

این بیانیه با تاکید مجدد بر تعهد اتحادیه اروپا به وحدت، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی یمن، حمایت این اتحادیه از تلاش‌های صلح به رهبری هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل برای میانجیگری میان طرف‌های بحران یمن را ابراز کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید