پیشنهاد روسیه برای حل بحران شمال سوریه؛ عقب‌نشینی نیروهای کرد مقابل توقف حمله ترکیه

آنکارا طی هفته‌های گذشته به‌ویژه پس از انفجار اخیر در استانبول از آمادگی برای انجام عملیات نظامی در شمال سوریه علیه گروه‌های مسلح کرد خبر داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که تلاش‌های روسیه برای میانجیگری میان آنکارا و دمشق جهت بهبودی روابط اردوغان و بشار اسد ادامه دارد، منابع آگاه شنبه 19 آذر از نشست‌ مشورتی ترکیه و روسیه در استانبول خبر دادند.

طبق این منابع هیئت روسی به ریاست «سرگئی ورشینین» معاون وزیر امور خارجه با هیئت ترکیه‌ای به ریاست «سادات اونال» معاون وزیر امور خارجه برای حل بحران شمال سوریه گفتگو کرده است.

این منابع تاکید کردند که دیدارهای دو طرف با هدف جلوگیری از عملیات نظامی قریب‌الوقوع ترکیه در شمال سوریه انجام شده است.

رایزنی‌های روسیه پس از آن آغاز شد که ترکیه در سیاست خود نسبت به سوریه تجدید نظر کرده و از تمایل برای همکاری با رژیم بشار اسد در زمینه مبارزه با تروریسم و مسائل امنیتی خبر داده است.

این منابع افزودند، هیئت روسی به همتای ترکیه‌ای خود پیشنهاد داده که نیروهای سوریه دموکراتیک از «منبج» و «عین العرب» خارج شوند و تنها نیروهای امنیتی «آسایش» (پلیس محلی) به شرط ادغام با نیروهای امنیتی رژیم سوریه در منطقه باقی بمانند و در ازای آن، ترکیه نیز حمله نظامی خود به شمال سوریه را متوقف کند.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، نیروهای سوریه دمکراتیک در دیدارهای دو هفته گذشته با روس‌ها، اعلام کردند که پیشنهاد روسیه را به شرط توقف حمله نظامی ترکیه می‌پذیرند.

در حالی که طرف روسی موافقت نیروهای سوریه دموکراتیک برای عقب نشینی را تایید کرده اما ترکیه هنوز موافقت خود را اعلام نکرده است.

ترکیه از روس‌ها خواسته تا طبق توافقنامه سوچی در اکتبر 2019، نیروهای سوریه دمکراتیک به عقب‌نشینی از منبج، تل‌رفعت و عین العرب پایبند باشند و تا عمق 30 کیلومتری در خاک سوریه به عقب باز گردندند.

با وجود پیشنهاد روسیه و قبول آن توسط کردها، ترکیه همچنان گزینه عملیات نظامی را رد نکرده است.

ترکیه طی هفته‌های گذشته به‌ویژه پس از انفجار مرگبار استانبول در ماه گذشته، آمادگی خود را برای انجام عملیات نظامی در شمال سوریه علیه گروه‌های مسلح کرد اعلام کرده بود.

با این حال، نیروهای سوریه دموکراتیک اعلام کردند، روسیه در بحران کردها با ترکیه موضع بی‌طرف اتخاذ کرده و تلاش می‌کند توافقنامه سوچی به اجرا در آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید