وزیر انرژی سعودی: تحولات جهانی درستی تصمیمات «اوپک پلاس» را ثابت کرد

عبدالعزیر بن سلمان: ریاض همچنان اصرار دارد که هر یک از اعضای «اوپک پلاس»، خواه تولیدکننده بزرگ یا کوچک، بخشی از روند تصمیم‌سازی باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی سعودی با تاکید بر مشارکت همه اعضای کنسرسیوم «اوپک پلاس» در تصمیم گیری‌ها، گفت که تحولات اخیر جهانی، اثبات کرد که این کنسرسیوم، تصمیم درستی را اتخاذ کرده است.

وزیر انرژی سعودی، یکشنبه 20 آذر طی همایشی در ریاض، در پی اعلام بودجه سال 2023 پادشاهی عربی سعودی، افزود که اقدام جمعی، مستلزم توافق است و بنابراین ریاض همچنان اصرار دارد که هر یک از اعضای «اوپک پلاس»، خواه تولیدکننده بزرگ یا کوچک، بخشی از روند تصمیم‌سازی باشد.

به گفته عبدالعزیز بن سلمان، «اوپک پلاس» در غلبه بر همه چالش‌های ژئوپلیتیکی و همه‌گیری کرونا موفق بوده و همچنین بسیاری از فشارها را پشت سرگذاشته و حفظ توازن بازار را در اولویت قرار داده است.

وزیر انرژی سعودی با اشاره به این که «اوپک پلاس» بر اساس «نگره اقتصادی» و به دور از مسائل سیاسی عمل می‌کند، گفت: گروه «اوپک پلاس» به شکل جدی خواهان کاهش نوسانات بازار است و برنامه، چشم‌انداز و اهدافی را برای حفظ توازن بازار انرژی، تدوین کرده است.

گروه «اوپک پلاس» در نشست 4 دسامبر 2022، تصمیم گرفت به سقف تولید نفت خود پایبند بماند، در حالی که بازارهای نفت می‌کوشند تا تاثیر کندی اقتصاد چین بر تقاضا و پیامدهای تصمیم «گروه 7» در تعیین سقف قیمت نفت در حال عرضه روسیه(60 دلار برای هر بشکه) را ارزیابی کنند.

بر اساس بیانیه‌ای که «العربیه»نسخه‌ای از آن را دریافت کرد، کنسرسیوم «اوپک پلاس» بار دیگر بر تصمیمات قبلی خود، از جمله تعدیل شمار جلسات ماهانه کمیته مشترک وزیران برای نظارت بر تولید به صورت هر دو ماه یکبار، تاکید ورزید.

این کمیته در عین حال از گزینه برگزاری جلسات اضافی یا درخواست برگزاری نشست وزیران کشورهای عضو در هر زمان، برای رسیدگی به هرگونه تحولات بازار در صورت لزوم، برخوردار است.

این بیانیه، اهمیت پایبندی کامل به توافق، سازوکار جبران خسارت و استفاده از تمدید مدت تصویب شده در سی و سومین نشست وزیران «اوپک پلاس» را مورد تاکید قرار داد.

سی و پنجمین نشست وزیران کشورهای عضو «اوپک پلاس» در 4 ژوئن 2023 و چهل و هفتمین نشست کمیته نظارت در 1 فوریه 2030 برگزار خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید