اردوغان در تماس با پوتین بر ایجاد «کریدور امنیتی» در شمال سوریه تاکید کرد

رئیس جمهوری ترکیه بر «اولویت پاکسازی مرزهای سوریه با ترکیه از تروریست‌ها تا عمق 30 کیلومتری در مرحله نخست بر اساس توافق سوچی» تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه طی تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، بر برنامه آنکارا برای ایجاد یک کریدور امنیتی 30 کیلومتری در مرز ترکیه با تاکید کرد.

دفتر اردوغان، یکشنبه 20 آذر اعلام کرد که او در این تماس با اشاره به گروه‌های مسلح کردی، بار دیگر ایجاد کریدور امنیتی در شمال سوریه را مطابق با توافق ترکیه و روسیه در سال 2019 و «ضروری و پراهمیت» دانست.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین بر «اولویت پاکسازی مرزهای سوریه با ترکیه از تروریست‌ها تا عمق 30 کیلومتری در مرحله نخست بر اساس توافق سوچی» تاکید کرد.

ترکیه از سه هفته گذشته و درپی بمب‌گذاری استانبول که شش کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت، حملات هوایی و توپخانه‌ای را در سوریه و عراق علیه گروه‌های کُرد مخالف آغاز کرد.

دولت ترکیه، حزب کارگران کردستان «پ‌ک‌ک» و یگان‌های مدافع خلق، شاخه سوری آن را مسئول این بمب‌گذاری دانست ولی هر دو گروه، دست داشتن در این حمله را تکذیب کردند.

شورش حزب کارگران کردستان «پ‌ک‌ک» به مدت 38 سال علیه ترکیه، منجر به کشته‌شدن ده‌ها هزار نفر شده است.

به رغم این که ترکیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا این حزب را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند، یگان‌های مدافع خلق کرد از سوی واشینگتن یا بروکسل به عنوان یک گروه تروریستی معرفی نشده است که به همراه آمریکا، رهبری مبارزه با گروه «داعش» در سوریه را بر عهده داشت.

اردوغان تهدید کرده است که حملات به شمال سوریه را با حمله زمینی، دنبال خواهد کرد. حمله زمینی برنامه‌ریزی‌شده ترکیه در اوایل سال جاری، به دلیل مخالفت ایالات متحده و روسیه که هر دو دارای پایگاه‌های نظامی در این منطقه هستند، متوقف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید