فیصل بن فرحان: همکاری با چین به‌ معنای عدم‌ همکاری با آمریکا نیست

وزیر خارجه سعودی: با آمریکا، هند، چین، ژاپن و آلمان شراکت داریم و به سیاست‌گذاری بر اساس منافع خود برای تعامل با همگان ادامه می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی در پایان اجلاس سران عرب و چین با تاکید بر اهمیت تقویت همکاری میان کشورهای عربی و چین گفت که همکاری با چین می‌تواند راهگشای بسیاری از چالش‌ها باشد.

وزیر خارجه سعودی جمعه 18 آذر در کنفرانس خبری مشترک با احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب و نایف الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج در پایان اجلاس سران عرب و چین در ریاض افزود که همکاری با دومین اقتصاد برتر جهان ضروری است اما این به‌ معنی عدم همکاری با اولین اقتصاد بزرگ جهان نیست.

بن فرحان تاکید کرد که «پادشاهی عربی سعودی دارای منافع مشترکی با چین و آمریکا است و برای تحقق آن تلاش می‌کند».

او با بیان این‌که «همکاری برای دستیابی به توافق تجارت آزاد بین چین و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج بررسی شده است»، افزود که روابط با چین در چارچوب رویکرد برقراری روابط دائم با همه کشورهای جهان است.

بن فرحان همچنین گفت که در این اجلاس بر اتخاذ تصمیمات کیفی جهت حمایت از زمینه‌های توسعه اقتصادی با چین تمرکز شد و در این راستا پادشاهی عربی سعودی با اعتقاد به همکاری‌ چندجانبه درهای کشور را برای تعامل با همگان باز گذاشته و در این میان، روابط با چین تنها به مسئله نظامی منحصر نمی‌شود.»

او افزود که سعودی با آمریکا، هند، چین، ژاپن و آلمان در زمینه‌های گوناگونی شراکت دارد و در ادامه توضیح داد: «به سیاست‌گذاری بر مبنای منافع خود ادامه داده و برای تعامل با همه آمادگی داریم.»

بن فرحان تاکید کرد که چین به‌طور جدی بر ضرورت حفظ امنیت و ثبات منطقه اصرار می‌ورزد و ادامه داد که کانون همکاری‌های چین و کشورهای عرب بی‌سابقه نیست بلکه پایه‌های آن در سال 2004 بنیان نهاده شده است.

نقش مهم سعودی

بن فرحان همچنین گفت که پادشاهی عربی سعودی نقش فعالی در عرصه سیاست بین‌الملل دارد و جایگاه مهمی در جهان داشته و سیاست‌های خارجی آن بر محور توسعه اقتصادی استوار است.

از سویی، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب تاکید کرد که کشورهای عربی و چین بر اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورها اجماع دارند و در این راستا به بیانیه ریاض اشاره کرد که متضمن چنین دیدگاه مشترکی است.

ابوالغیط ابراز امیدواری کرد که روند اجرایی شدن و پیگیری بیانیه ریاض و اجلاس سران عرب و چین ادامه یابد.

عضویت کامل فلسطین

او در ارتباط با مسئله فلسطین بر ضرورت مطالبه عضویت کامل برای فلسطین در سازمان ملل متحد تاکید کرد.

ابوالغیط اشاره کرد که کشورهای عربی از مصر و سودان درباره امنیت آبی این دو کشور حمایت می‌کنند و در این راستا به اظهارات عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر در اجلاس سران عرب و چین اشاره کرد و گفت: «باید به توافق قانونی و الزام‌آور در مسئله سد رنسانس دست یافت».

او همچنین توضیح داد، هیچ‌کس به ایالات متحده آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان بی‌اعتنا نیست.

از سویی دبیرکل شورای همکاری خلیج گفت که اقدام گروهی ضامن امنیت و ثبات است و با تاکید بر تداوم روند تکامل اقتصادی افزود که امنیت و ثبات منطقه و خلیج برای حفظ امنیت و ثبات جهان مهم است.

سه اجلاس سران

همزمان با سفر رسمی سه روزه شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین به پادشاهی عربی سعودی، سه اجلاس سران میان رهبران «سعودی و چین»، «کشورهای خلیج و چین» و «کشورهای عرب و چین» با هدف توسعه و همکاری به میزبانی ریاض برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید