شورای همکاری خلیج بر«یکپارچگی» مواضع خود در برابر تهدیدها تاکید کرد

بیانیه سی و چهارمین اجلاس سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج تاکید دارد که امنیت کشورهای خلیجی «یک کلیت تفکیک‌ناپذیر» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شورای همکاری خلیج با تاکید بر تفکیک‌ناپذیری امنیت کشورهای عضو این شورا، حمایت مستمر ایران از گروه‌های مسلح و فرقه‌ای در عراق، سوریه، لبنان و یمن را محکوم کرد.

این شورا جمعه 18 آذر در بیانیه پایانی سی و چهارمین نشست رهبران شورای کشورهای خلیج در ریاض از مصوبات کنسرسیوم «اوپک پلاس» به هدف ایجاد توازن در بازارهای نفت و تقویت شکوفایی و رفاه ملل منطقه و جهان حمایت کرد.

در این بیانیه، سران کشورهای شورای همکاری خلیج در ریاض بر لزوم پایبندی ایران به منشورهای حقوق بین‌الملل، اصول حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورها و عدم استفاده از زور یا تهدید به استفاده از آن، تاکید کردند.

برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران

شورای همکاری خلیج خاطرنشان کرد که مذاکرات در خصوص پرونده هسته‌ای ایران و هر گونه مذاکره با تهران باید شامل رسیدگی به رفتار «بی ثبات کننده» این کشور و برنامه موشکی آن باشد.

شورای همکاری ضمن محکوم کردن اقدام ایران به افزایش درصد غنی‌سازی اورانیوم، خواستار انصراف از این اقدام و همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

این شورا آمادگی خود را برای همکاری و تعامل «جدی و مؤثر» با پرونده هسته‌ای ایران، در راستای کمک به دستیابی به اهداف و منافع مشترک، ابراز کرد.

مقابله با دخالت‌های ایران

در این بیانیه با ابراز نگرانی از اقدامات تشدیدکننده ایران برای «بی‌ثبات کردن» امنیت و ثبات منطقه، مخالفت این شورا با تداوم مداخله تهران در امور داخلی کشورها مورد تاکید قرار گرفت.

شورای همکاری خلیج با تاکید بر اهمیت تقویت اقدامات نظامی مشترک برای دستیابی به امنیت جمعی کشورهای عضو شورا، اعلام کرد که این کشورها در مقابله با هر گونه تهدیدی، «یکپارچه» در کنار هم می‌ایستند.

در این بیانیه ضمن خاطرنشان کردن این که امنیت کشورهای شورای همکاری خلیج، یک «یک کلیت تفکیک‌ناپذیر» است، با مداخله خارجی در کشورهای عربی، «از جانب هر طرفی»، مخالفت شده است.

موضع شورای همکاری خلیج در قبال حوثی‌ها

شورای همکاری خلیج همچنین بر اهمیت حفظ امنیت دریایی و آبراه‌های منطقه و مقابله با فعالیت‌های مخل امنیت و ثبات منطقه و جهان، تاکید کرد.

در این بیانیه با محکوم کردن مداخله‌جویی ایران در امور داخلی یمن، از حوثی‌ها خواسته شده تا برای دستیابی به راه‌حل سیاسی، مذاکره زیر نظر سازمان ملل را آغاز کنند.

این شورا تداوم حمایت ایران از گروه‌های مسلح و فرقه‌ای در عراق، لبنان، سوریه و یمن را محکوم کرده و این اقدام را «تهدید امنیت ملی عربی و بی‌ثبات‌سازی منطقه» دانست.

شورای همکاری خلیج همچنین با تاکید بر اهمیت جلوگیری از قاچاق تسلیحات برای حوثی‌ها، خاطرنشان کرد که دستیابی آنها به تسلیحات، «آزادی دریانوردی دریایی و تجارت جهانی در تنگه باب المندب و دریای سرخ را به خطر می‌اندازد.»

شورای همکاری خلیج ضمن موافقت با ابراز تمایل کویت برای حفظ پست دبیرکل این شورا برای دومین دوره، از اول فوریه 2023، از تلاش‌های نایف الحجرف، دبیرکل کنونی این شورا که دوره نمایندگی او در پایان ژانویه آینده به پایان می‌رسد، قدردانی کرد.

موضع در قبال دخالت در امور داخلی لیبی

این شورا در بخش دیگری از بیانیه خود بر اهمیت توقف مداخله در امور لیبی و خروج نیروهای خارجی و مزدوران از آن و حمایت از دستیابی به راه‌حل سیاسی و برگزاری انتخابات در این کشور، تاکید ورزید.

مخالفت با مداخله‌جویی‌های منطقه‌ای در امور داخلی سوریه و حمایت از برپایی کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی نیز از دیگر محورهای این بیانیه است.

توافق صادرات غلات از بنادر دریای سیاه

شورای همکاری همچنین در مورد توافقنامه صادرات غلات میان روسیه و اوکراین از بنادر دریای سیاه، بر اهمیت تداوم این توافق و حمایت از تلاش‌ها برای تسهیل صادرات مواد غذایی و بشردوستانه جهت برآورده ساختن امنیت غذایی کشورهای آسیب دیده، تاکید کرد.

امنیت آبی مصر و سودان

از سوی دیگر این شورا امنیت آبی مصر و سودان را «بخش جدایی‌ناپذیر» از امنیت ملی عربی دانسته و با هرگونه اقدامی که به حقوق دو کشور در آب‌های نیل لطمه بزند، مخالفت ورزید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید