پادشاه سعودی و رئیس جمهوری چین توافقنامه شراکت راهبردی جامع امضا کردند

رهبران سعودی و چین در ریاض آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را بررسی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در چارچوب سفر رسمی سه روزه رئیس جمهوری چین به پادشاهی عربی سعودی توافق‌نامه شراکت راهبردی به همراه قراردادها و یادداشت تفاهم‌های دو کشور به امضا رسید.

ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه سعودی و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، روز پنج‌شنبه 17 آذر توافقنامه مشارکت راهبردی جامع بین دو کشور را امضا کردند.

امضای قراردادها و یادداشت تفاهم‌ها

به گزارش خبرگزاری «واس» ولی‌عهد سعودی و رئیس جمهوری خلق چین در جلسه گفت‌وگوی رسمی، جنبه‌های شراکت پادشاهی عربی سعودی و جمهوری خلق چین، هماهنگی مشترک جهت تقویت همکاری میان دو کشور در زمینه‌های مختلف به‌ویژه در راستای طرح چشم‌انداز دو کشور را بررسی کردند.

در این دیدار همچنین فرصت‌های سرمایه‌گذاری منابع موجود در سعودی و چین برای دستیابی به منافع مشترک و نیز تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و موضوعات مورد علاقه مشترک و تلاش‌های انجام شده در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در پایان گفت‌وگوی ولی‌عهد سعودی و رئیس جمهوری خلق چین تعدادی از موافقت‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های دوجانبه از جمله طرح هماهنگی بین چشم‌انداز 2030 توسعه پادشاهی عربی سعودی و ابتکار «کمربند و جاده» چین (جاده ابریشم جدید چین)، یادداشت تفاهم‌ در زمینه انرژی هیدروژنی، توافقنامه‌های همکاری و کمک قضایی در امور مدنی، تجاری و عمومی، همکاری در زمینه آموزش زبان چینی در سعودی، تفاهم‌نامه تشویق سرمایه‌گذاری مستقیم دو کشور و همچنین برنامه عملیاتی برای فعال‌سازی مفاد تفاهم‌نامه همکاری در حوزه مسکن که امضا شد.

اعطای دکترای افتخاری مدیریت

پس از آن طی مراسمی دکترای افتخاری مدیریت از دانشگاه ملک سعود به رئیس جمهوری چین اعطا شد.

رئیس جمهوری چین روز چهارشنبه برای یک سفر رسمی سه روزه وارد پادشاهی عربی سعودی شد.

شرکت در سه اجلاس سران

در سفر رئیس جمهوری چین، سه اجلاس سران (سعودی-چین، چین-خلیج و چین-کشورهای عربی) با حضور بیش از 30 شخصیت از سران کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برگزار می‌شود.

مشارکت این تعداد از رهبران کشورها نشانه اهمیت این اجلاس‌ها و در کانون توجه منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گرفتن آن است.

رئیس جمهوری چین با تاکید بر این که پکن و ریاض روابط دوستانه و شراکت مستحکم دارند، بابت حضور خود در اولین نشست چین-عربی و اولین اجلاس سران چین-خلیج ابراز خرسندی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید