ولی‌عهد سعودی: روابط کشورهای عربی و چین بر همکاری و احترام متقابل استوار است

رئیس جمهوری خلق چین: روابط پکن با کشورهای عربی شاهد تحول بزرگی بوده و 17 سازوکار همکاری در چارچوب مجمع همکاری چینی – عربی تعریف شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی با اعلام این که روابط کشورهای عربی و چین مبتنی بر همکاری و احترام متقابل است، بر لزوم تقویت شراکت میان کشورهای عربی و چین تاکید ورزید.

بن سلمان، جمعه 18 آذر در سخنرانی افتتاحیه اجلاس سران عرب و چین برای همکاری و توسعه به میزبانی ریاض، افزود که پادشاهی عربی سعودی در راستای پیشبرد همکاری‌ها، به هدف ایجاد ثبات منطقه‌ای و جهانی تلاش می‌کند.

ولی‌عهد سعودی در این اجلاس، ضمن تقدیر از موضع چین در حمایت از راه‌حل جامع و عادلانه برای مسئله فلسطین، خاطرنشان کرد: «در راستای تقویت سطح همکاری و گشودن چشم‌انداز مرحله‌ جدیدی از شراکت در تلاش هستیم.»

فرصت اساسی برای توسعه روابط چین و کشورهای عربی

از سویی شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین در پایان نشست سران کشورهای عربی -چین در ریاض با تاکید بر موفقیت کامل این نشست، تاکید کرد که روابط پکن با کشورهای عربی شاهد تحول بزرگی بوده و 17 سازوکار همکاری در چارچوب مجمع همکاری چینی – عربی تعریف شده است.

مناسبات بنیادین

رئیس جمهوری چین در سخنان افتتاحیه نشست سران عرب – چین با اشاره به مناسبات ریشه‌دار میان کشورهای عربی و چین از دوران باستان و «جاده ابریشم» ضمن ستایش تمدن عربی و نقش آن در تاریخ و مخالفت با ایده «برخورد تمدن‌ها» افزود که این نشست، راه را بر آینده‌‌ای درخشان‌تر از همکاری‌های فی‌مابین کشورهای عربی و چین می‌گشاید.

تراز بازرگانی 300 میلیارد دلاری

شی پینگ در ادامه با تاکید بر لزوم حفظ منافع مشترک و حمایت از برنامه‌های توسعه در کشورهای عربی، اعلام کرد که تراز بازرگانی چین با کشورهای عربی بیش از 300 میلیارد دلار است.

رئیس جمهوری چین با تاکید بر اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورها، همکاری فعال به‌ویژه در مسائل امنیت غذایی، انرژی، حفظ صلح در منطقه و تحقق امنیت مشترک را خاطر نشان کرد.

همچنین ضرورت حمایت از تلاش‌های عربی برای حل و فصل مسائل فوری و افزایش تفاهم و تقویت اعتماد‌سازی متقابل میان چین و کشورهای عربی به هدف مقابله با اسلام‌هراسی و افراط‌گرایی نیز از محورهای سخنان شی پینگ بود.

رئیس جمهوری جین در بخش دیگری از سخنانش ضمن تاکید بر ستم اعمال شده در حق مردم فلسطین افزود که ایده برپایی کشوری فلسطینی، موضوعی نیست که بتوان آن را رد کرد.

دبیرکل اتحادیه عرب

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب هم در سخنانش در اجلاس کشورهای عربی – چین در ریاض با بیان این که تمایل کشورهای عربی برای برقراری پل‌های همکاری با چین در تمامی زمینه‌ها وجود دارد، گفت: «مناسبات کشورهای عربی با چین بر شالوده محکمی استوار است».

به گفته او برگزاری نخستین اجلاس سران کشورهای عربی – چین، بازتاب‌دهنده اهمیت این روابط است.

ابوالغیط در ادامه خواهان آغاز روند صلح برای پایان دادن به اشغال اراضی فلسطین از سوی اسرائیل شد.

تلاش بی‌وقفه قاهره در توسعه روابط

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر در گفته‌هایش در این اجلاس خاطرنشان کرد که قاهره از هیچ تلاشی برای توسعه شراکت عربی – چینی به خصوص حمایت از «ابتکار جاده و کمربند» چین دریغ نکرده و خواهان افزایش هماهنگی با پکن برای حل بحران‌های جهانی و منطقه‌ای است.

السیسی سیاست‌های متوازن چین را در جهان عرب قابل تقدیر و احترام دانست و بر لزوم تقویت همکاری چینی- عربی به هدف مقابله با چالش‌های بزرگ جهانی تاکید ورزید.

مخالفت السودانی با تبدیل عراق به سکوی تهدید همسایگان

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق نیز در اظهارات خود در این اجلاس ضمن ابراز مخالفت با هرگونه تجاوز به خاک کشورش، تاکید کرد عراق نباید به سکویی برای اقدامات تهدید‌آمیز علیه همسایگان آن تبدیل شود.

او با اعلام حمایت عراق از تمامی تلاش‌ها برای تقویت مناسبات با پکن، افزود که امیدوار است مناسبات عراق و چین بر اساس ابتکار «کمربند و جاده» توسعه یابد.

به گفته السودانی، بغداد و دیگر شرکاء در «اوپک» در راستای ثبات تولید نفت و قیمت آن به شکلی حرکت می‌کنند که مطابق با منافع تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان باشد.

او افزود که این اجلاس، فرصت لازم را برای هم‌افزایی اقتصادی در منطقه از طریق همکاری با پکن فراهم می‌سازد.

حمایت محمود عباس از شراکت راهبردی با پکن

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین طی اظهاراتی با تقدیر از تلاش‌ها در راستای تقویت شراکت راهبردی با چین، از بریتانیا و آمریکا خواست تا بابت «بیانیه بالفور» پوزش بخواهند.

عباس افزود: «از حمایت فلسطین از اصل «چین واحد» حمایت کرده و در کنار چین در برابر حملات مغرضانه می‌ایستیم».

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در ادامه نسبت به تداوم عدم پاسخگو کردن اشغالگری اسرائیل هشدار داد و تلاش‌های تل‌آویو برای تغییر هویت شهر قدس را محکوم کرد.

سخنان رئیس جمهوری تونس

قیس سعّید، رئیس جمهوری تونس در سخنان خود در اجلاس سران عرب – چین خواهان ایجاد پل‌های ارتباطی به جای دیوارهای جداکننده شد و لزوم هموار کردن راه‌های جدید مناسبات با چین برای تحقق آینده‌ای بهتر را گوشزد کرد.

حوثی‌ها
حوثی‌ها

قرار دادن حوثی‌ها در فهرست سازمان‌های تروریستی

رشاد العلیمی، رئیس مجلس ریاستی یمن هم در سخنانش تاکید کرد که این اجلاس سران، فرصتی را برای تحقق توسعه و پیشرفت در روابط کشورهای عربی و چین ایجاد کرده است.

العلیمی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار وادار کردن شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به پایان دادن به اقدامات تجاوزکارانه شده و تداوم پشتیبانی مالی و تسلیحاتی تهران از شبه‌نظامیان حوثی را محکوم کرد.

رئیس شورای ریاستی یمن در ادامه خواهان گنجاندن حوثی‌ها در فهرست سازمان‌های تروریستی شد.

مواضع سودان، مراکش و الجزایر

عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت گذار در سودان طی سخنانی ابراز امیدواری کرد که این اجلاس سران به تقویت روابط کشورهای عربی با چین بیانجامد.

او با تاریخی توصیف کردن مناسبات کشورش با پکن، خاطرنشان کرد که چین بزرگترین شریک تجاری سودان است.

نخست‌وزیران مراکش و الجزایر نیز در سخنان جداگانه خود از نقش چین در حمایت از ثبات منطقه عربی تقدیر کرده و خاطرنشان کردند که فرصت بسیار مناسبی برای گسترش مبادلات بازرگانی و هم‌افزایی اقتصادی با چین وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید