محمد بن سلمان: شراکت‌ سعودی و چین در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی نقش دارد

شی جین پینگ: سعودی نتایج مثبتی در زمینه تنوع‌بخشی به بخش‌های اقتصادی و اجتماعی محقق ساخته و پکن همواره بزرگ‌ترین شریک تجاری شورای همکاری خلیجی و بزرگ‌ترین واردکننده تولیدات آن خواهد ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی خطاب به شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در سفر رسمی او به ریاض تاکید کرد که روابط بین ریاض و پکن بر دوستی و اعتماد متقابل استوار است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس» محمد بن سلمان پنج‌شنبه 17 آذر خطاب به شی جین پینگ گفت که «نشست ما جلوه‌ای از عمق شراکت راهبردی دو کشور است».

او همچنین با بیان این‌که «برای پیشبرد شراکت بین دو کشور و ارتقای آن سطح‌های عالی تلاش می‌کنیم»، افزود:« شراکت‌مان در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی نقش دارد».

شراکت راهبردی همه‌جانبه

شایان ذکر است که ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه سعودی پنج‌شنبه با حضور محمد بن سلمان، ولی‌عهد این کشور از رئیس جمهوری چین در قصر الیمامه در ریاض استقبال کرد.

در این دیدار روابط دوستی تاریخی میان سعودی و چین و راهکارهای تقویت آن در خدمت به منافع دو کشور و دو ملت در زمینه‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

پس از آن ملک سلمان و شی جین پینگ توافق‌نامه شراکت راهبردی همه‌جانبه میان سعودی و چین را امضا کردند.

تقویت همکاری

ولی‌عهد سعودی پنج‌شنبه از رئیس جمهوری چین در دیوان پادشاهی سعودی در کاخ الیمامه در ریاض استقبال کرده بود.

دو طرف علاوه بر برگزاری جلسه گفت‌وگوهای رسمی دو کشور طی آن ابعاد شراکت میان سعودی و چین و تلاش‌های هماهنگی مشترک برای تقویت همکاری میان دو کشور در زمینه‌های مختلف را در هماهنگی با چشم‌انداز توسعه دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.

در این نشست همچنین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در منابع موجود در سعودی و چین برای دستیابی به منافع مشترک و نیز آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و موضوعات مورد اهتمام مشترک و تلاش‌های انجام شده در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

از سویی شی جین پینگ تاکید کرد که سفر او به پادشاهی عربی سعودی سرآغاز عصر جدیدی از روابط با کشورهای عربی خواهد بود و تاکید کرد که جهان عرب عضو مهمی در صف‌های کشورهای در حال توسعه است.

بزرگترین شریک تجاری

رئیس جمهوری چین همچنین در مقاله‌ای در روزنامه «الریاض» ضمن اشاره به دستاوردها و نتایج مثبت سعودی در زمینه تنوع‌بخشی به بخش‌های اقتصادی و اجتماعی، افزود که پکن همواره بزرگ‌ترین شریک تجاری شورای همکاری خلیجی و بزرگ‌ترین واردکننده تولیدات آن خواهد ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید