تاکید ولی‌عهد سعودی بر لزوم تقویت شراکت میان کشورهای عربی و چین

محمد بن سلمان: پادشاهی عربی سعودی در راستای ارتقای سطح همکاری با چین برای آغاز چشم‌اندازی نوینی از شراکت تلاش می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی با اعلام این که روابط کشورهای عربی و چین مبتنی بر همکاری و احترام متقابل است، بر لزوم تقویت شراکت میان کشورهای عربی و چین تاکید ورزید.

بن سلمان، جمعه 18 آذر در سخنرانی افتتاحیه اجلاس سران عرب و چین برای همکاری و توسعه به میزبانی ریاض، افزود که پادشاهی عربی سعودی در راستای پیشبرد همکاری‌ها، به هدف تقویت ثبات منطقه‌ای و جهانی تلاش می‌کند.

«تقویت سطح شراکت»

ولی‌عهد سعودی همچنین ضمن تقدیر از موضع چین در حمایت از راه‌حل جامع و عادلانه برای مسئله فلسطین، خاطرنشان کرد: «در راستای تقویت سطح همکاری‌ها و گشودن چشم‌انداز مرحله‌ای جدید از شراکت تلاش می‌کنیم.»

ولی‌عهد سعودی پیش از آغاز به‌کار فعالیت‌های اجلاس سران عرب و چین، در جریان نشست چین - کشورهای خلیج، با بیان آرمان پادشاهی عربی سعودی برای همکاری با چین در عرصه‌های مختلف و ارتقای آن به چشم‌اندازهای گسترده‌تر، اعلام کرد که اجلاس سران کشورهای خلیج – چین، مرحله تاریخی جدیدی را در همکاری‌های این کشورها و پکن پی‌ریزی می‌کند.

«چالش‌های استثنایی»

بن سلمان در سخنرانی افتتاحیه اجلاس سران خلیج - چین در ریاض، با حضور شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین گفت: «در شرایطی استثنایی و در سایه وجود چالش‌هایی به دیدار هم می‌رویم که ما را به همکاری ملزم می‌کند.»

ولی‌عهد سعودی با ستایش از موفقیت‌های اقتصادی پکن افزود: «این اجلاس، نشان‌دهنده تمایل مشترک برای پیشبرد همکاری میان چین و کشورهای خلیج است.»

بن سلمان افزود: «در مورد ایجاد منطقه آزاد تجاری خلیج-چین گفت‌وگو کردیم و در حال بررسی فرصت‌ها برای همکاری با چین در عرصه امنیت غذایی و زنجیره‌های تامین هستیم.»

ولی‌عهد سعودی در ادامه بر توافق با چین در خصوص لزوم مقابله با چالش‌های مشترک فراروی بشریت، تاکید ورزید.

منبع قابل اعتماد انرژی

بن سلمان همچنین افزود که کشورهای شورای همکاری خلیج بر نقش خود به عنوان منبع قابل اعتماد تامین انرژی برای رفع نیازهای چین و جهان تاکید دارند.

ولی‌عهد سعودی خاطرنشان کرد که تقویت امنیت و ثبات در منطقه، تنها با خروج «شبه‌نظامیان» از منطقه و توقف دخالت خارجی در امور آن محقق می‌شود.

شایان ذکر است که ولی‌عهد سعودی به نمایندگی از ملک سلمان، پادشاه این کشور، ریاست «اجلاس سران خلیج- چین برای همکاری و توسعه» را با حضور سران و روسای هیئت‌های نمایندگی کشورهای شورای همکاری خلیج و جمهوری خلق چین در مرکز بین‌المللی ملک عبدالعزیز در ریاض، برعهده داشت.

شی جین پینگ
شی جین پینگ

ادامه واردات مقادیر زیاد نفت

از سویی شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین نیز گفت: «حمایت بی‌دریغ ما از امنیت کشورهای خلیج تداوم خواهد داشت و به واردات نفت در مقادیر زیاد از کشورهای خلیج، ادامه خواهیم داد».

رئیس جمهوری چین در سخنرانی خود در اجلاس سران کشورهای خلیج - چین در ریاض با اشاره به این که کشورهای خلیج و چین می‌توانند به یکپارچگی اقتصادی و صنعتی دست یابند، افزود: «کشورهای شورای همکاری خلیج در غلبه بر چالش‌های جهانی به موفقیت دست یافتند».

او با قدردانی از تلاش‌های سعودی برای میزبانی نخستین نشست چین – کشورهای خلیج، گفت: «به منظور دستیابی به اصل عدم مداخله در امور دیگر کشورها با یکدیگر همکاری می‌کنیم».

سه اجلاس سران در ریاض

شایان ذکر است که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، چهارشنبه در یک سفر رسمی 3 روزه وارد سعودی شد که طی آن، دیدارهای دوجانبه و شرکت در 3 اجلاس با سران سعودی، شورای همکاری خلیج و کشورهای عربی را به هدف پیشبرد همکاری در تمامی زمینه‌ها، در دستور کار خود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید