شی جین پینگ: همکاری‌ دوجانبه و مسائل مشترک را با رهبران سعودی بررسی می‌کنم

در جریان سفر رئیس جمهوری چین به ریاض 3 اجلاس با حضور سران شورای همکاری خلیج و کشورهای عربی برگزار شده و تفاهم‌نامه‌هایی به ارزش بیش از 110 میلیارد ریال سعودی در حاشیه اجلاس دوجانبه سران سعودی و چین امضا خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین اعلام کرد که با ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه و محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی در خصوص روابط دوجانبه، گفت‌وگوهای مفصلی خواهد داشت و مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای مورد توجه دو کشور نیز مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
رئیس جمهوری چین، چهارشنبه 16 آذر هنگام ورود به فرودگاه بین‌المللی «ملک خالد» در ریاض، در چارچوب سفر رسمی سه روزه به سعودی، طی سخنانی از سفر مجدد خود به سعودی بعد از 6 سال ابراز خوشحالی کرد.

جین پینگ همچنین مراتب خوشوقتی خود از حضور در دو اجلاس سران«چین – کشورهای عربی» و « چین – کشورهای شورای همکاری خلیج» را اعلام و اشتیاق خود را برای کار با رهبران عرب در راستای ارتقای مناسبات به سطوحی جدید، ابراز کرد.

جین پینگ گفت: «چین و سعودی از روابط نزدیک دوستی و مشارکت برخوردارند و در طول 32 سال گذشته از برقراری روابط دیپلماتیک، حمایت کرده و اعتماد متقابل استراتژیک به شکل مستمر میان آنها مستحکم شده و همکاری عملی بین آنها، نتایج پرباری در همه زمینه‌ها را محقق کرده است.

رئیس جمهوری چین با اشاره به حفظ ارتباط و هماهنگی نزدیک دو کشور در امور بین‌المللی و منطقه‌ای، افزود: «پس از برقراری روابط مشارکت راهبردی همه جانبه میان دو کشور در سال 2016، من و ملک سلمان، رهبری دوجانبه را برای دستیابی به توسعه بزرگ، بر عهده داریم که به نفع مردم دو کشور است و کمک زیادی به ارتقای صلح، ثبات، رفاه و توسعه در منطقه کرده است».

شراکت راهبردی ویژه

شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین چهارشنبه 16 آذر، در چارچوب سفر رسمی به پادشاهی عربی سعودی که تا جمعه ادامه خواهد داشت، وارد ریاض شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس»، این سفر به دعوت ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی و با هدف تحکیم روابط تاریخی و مشارکت راهبردی ویژه میان دو کشور انجام می‌شود که فصل مشترک پادشاهی عربی سعودی و جمهوری خلق چین است.

در این سفر، نشست سران سعودی و چین به ریاست ملک سلمان و پرزیدنت شی و با حضور محمد بن سلمان، ولی‌عهد این کشور برگزار خواهد شد.

برنامه این سفر شامل حضور رئیس جمهوری چین در «اجلاس سران ریاض-خلیج-چین برای همکاری و توسعه» و «اجلاس سران ریاض-چین برای همکاری و توسعه»، با حضور رهبران شورای همکاری خلیج و کشورهای عربی خواهد بود.

در این دو اجلاس، راه‌های پیشبرد مناسبات مشترک در همه زمینه‌ها مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و چشم‌انداز همکاری‌های اقتصادی و توسعه نیز بررسی خواهد شد.

طبق گزارش خبرگزاری دولتی سعودی بیش از 20 توافقنامه اولیه به ارزش بیش از 110 میلیارد ریال سعودی معادل نزدیک به 30 میلیارد دلار، علاوه بر امضای سند مشارکت راهبردی میان سعودی و چین و طرح هماهنگی میان «چشم‌انداز 2030» و «ابتکار کمربند و جاده» چین (جاده ابریشم نوین) امضا خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید