میانجی‌گری موفق سعودی و امارات به تبادل زندانیان میان روسیه و آمریکا انجامید

تبادل زندانیان میان آمریکا و روسیه با حضور کارشناسان سعودی و اماراتی در فرودگاه ابوظبی انجام گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات متحده عربی و وزارت خارجه پادشاهی عربی سعودی در بیانیه مشترکی از موفقیت میانجی‌گری‌ها به رهبری شیخ محمد بن زاید آل‌نهیان، رئیس کشور امارات متحده عربی و شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی برای آزادی و تبادل دو زندانی میان ایالات متحده آمریکا و روسیه خبر دادند.

در این بیانیه تاکید شده که موفقیت تلاش‌های میانجی‌گرانه انعکاسی از روابط دوستی مشترک و مستحکم دو کشور سعودی و امارات با ایالات متحده و فدراتیو روسیه و نشانه نقش مهم رهبران دو کشور برادر در تقویت گفت‌وگوها میان همه طرف‌ها است.

همچنین در این بیانیه آمده است که ابوظبی در تاریخ 8 دسامبر جاری بریتنی گراینر، شهروند زن آمریکایی را پس از آزاد شدن او از سوی مقامات روسی با پرواز هواپیمای خصوصی از مبدا مسکو تحویل گرفته است.

همچنین توضیح داده شده که همزمان با آن ویکتور بوت، شهروند روسی نیز پس از آزادی از سوی مقامات آمریکایی از طریق پرواز یک هواپیمای خصوصی از مبدا واشینگتن در ابوظبی تحویل گرفته شده و در حضور کارشناسانی از دولت‌های امارات و سعودی در فرودگاه ابوظبی دو طرف آمریکایی و روسی به تحویل شهروندان یکدیگر و تدارک برای انتقال آنها به کشورهای متبوعشان اقدام کردند.

وزارت خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات و وزارت خارجه سعودی قدردانی ابوظبی و ریاض از دولت‌های ایالات متحده آمریکا و روسیه بابت همکاری‌ها و پاسخ‌های آنها به تلاش‌های میانجی‌گرانه مشترک انجام شده از سوی رهبران این دو کشور را ابراز داشتند.

مبادله بسکتبالیست با تاجر اسلحه

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه اعلام کرد بسکتبالیست زن آمریکایی، بریتنی گراینر که ماه فوریه گذشته در روسیه بازداشت شده اکنون «در امنیت» است و پس از عملیاتی شدن تبادل زندانیان با مسکو «در مسیر» بازگشت به ایالات متحده خواهد بود.

از طرفی وزارت خارجه روسیه نیز پنج‌شنبه الاعلام کرد که ویکتور بوت، شهروند روسی زندانی در آمریکا با بریتنی گراینر، زن بسکتبالیست آمریکایی زندانی در روسیه مبادله شده است.

بسکتبالیست زن 31 ساله آمریکایی از فوریه گذشته پس از بازی در روسیه و همزمان با آغاز تهاجم نظامی پوتین به اوکراین، هنگام بازگشت به ایالات متحده به‌ظن حمل مواد مخدر در فرودگاه مسکو بازداشت شده بود.

ویکتور بوت، شهروند روسی اما یکی از مشهورترین سوداگران اسلحه در جهان است که در ایالات متحده آمریکا به اتهام قاچاق تسلیحات روسی محکوم شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید