طرح هماهنگی «چشم‌انداز 2030 سعودی» و «کمربند و جاده چین» امضا شد

در دیدار رهبران سعودی و چین چندین تفاهم‌‌نامه همکاری به امضا رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولی‌عهد و رئیس شورای وزیران پادشاهی عربی سعودی پنج‌شنبه 17 آذر در کاخ «الیمامه» در ریاض از شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری «واس» ولی‌عهد سعودی و رئیس جمهوری خلق چین در جلسه گفت‌وگوی رسمی، جنبه‌های شراکت پادشاهی عربی سعودی و جمهوری خلق چین، هماهنگی مشترک جهت تقویت همکاری میان دو کشور در زمینه‌های مختلف به‌ویژه در راستای طرح چشم‌انداز دو کشور را بررسی کردند.

در این دیدار همچنین فرصت‌های سرمایه‌گذاری منابع موجود در سعودی و چین برای دستیابی به منافع مشترک و نیز تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و موضوعات مورد علاقه مشترک و تلاش‌های انجام شده در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پس از پایان گفت‌وگوی ولی‌عهد سعودی و رئیس جمهوری خلق چین تعدادی از موافقت‌نامه‌ها و تفاهم نامه‌های دوجانبه بین دو کشور امضا شد که عبارتند از :

اول: طرح هماهنگی بین چشم‌انداز 2030 توسعه پادشاهی عربی سعودی و ابتکار «کمربند و جاده» چین (جاده ابریشم جدید چین).

دوم: یادداشت تفاهم‌ در زمینه انرژی هیدروژنی که میان طرف سعودی در این تفاهم‌نامه شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی و طرف چین «خی لیونگ»، رئیس کمیسیون توسعه و اصلاحات دولتی چین مبادله شد.

سوم: توافقنامه بین پادشاهی عربی سعودی و جمهوری خلق چین در زمینه همکاری و کمک قضایی در امور مدنی، تجاری و عمومی که میان ولید بن محمد الصمعانی، وزیر دادگستری سعودی و «وانگ یی»، مشاور دولت و وزیر امور خارجه چین حاصل شد.

چهارم: تفاهم‌نامه همکاری در زمینه آموزش زبان چینی که میان یوسف بن عبدالله البنیان، وزیر آموزش سعودی و «وانگ یی»، مشاور دولت و وزیر خارجه چین صورت گرفت.

پنجم: تفاهم نامه در زمینه تشویق سرمایه‌گذاری مستقیم توسط خالد بن عبدالعزیز الفالح، وزیر سرمایه‌گذاری سعودی و وانگ ونتائو، وزیر بازرگانی چین امضاء شد.

ششم: برنامه عملیاتی برای فعال‌سازی مفاد تفاهم‌نامه همکاری در حوزه مسکن که از طرف سعودی ماجد بن عبدالله الحقیل، وزیر امور شهری و روستایی و مسکن و از طرف چین «وانگ ونتائو»، وزیر بازرگانی این سند را امضا کردند.

پس از آن مراسم اعطای دکترای افتخاری مدیریت از دانشگاه ملک سعود به رئیس جمهوری چین برگزار شد.

رئیس جمهوری چین روز چهارشنبه برای یک سفر رسمی سه روزه وارد پادشاهی عربی سعودی شد.

در سفر رئیس جمهوری چین، سه اجلاس سران (سعودی-چین، چین-خلیج و چین-کشورهای عربی) با حضور بیش از 30 شخصیت از سران کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برگزار می‌شود.

مشارکت این تعداد از رهبران کشورها نشانه اهمیت این اجلاس‌ها و در کانون توجه منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گرفتن آن است.

رئیس جمهوری چین با تاکید بر این که چین و سعودی روابط دوستانه و مشارکت نزدیکی دارند، برای حضور در اولین نشست چین-عربی و اولین اجلاس سران چین-خلیج ابراز امیدواری و خرسندی کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید