بن فرحان از رویکرد فعالانه سعودی و چین برای پیشبرد روابط مشترک خبر داد

وزیر خارجه سعودی: روابط ریاض و پکن با توجه به تحولات و تغییرات کنونی در عرصه بین‌الملل، روابط راهبردی و تنگاتنگی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی اعلام کرد که دعوت ملک سلمان، پادشاه سعودی از شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین برای سفر به سعودی نشانه رویکرد فعالانه ریاض و پکن و کشورهای برادر در منطقه خلیج و منطقه عربی برای پیشبرد روابط مشترک است.

بن فرحان همچنین سفر رسمی رئیس جمهوری چین به ریاض و مشارکت او در سه اجلاس سران در ریاض، ویژه همکاری و توسعه کشورهای شورای همکاری خلیج و کشورهای عربی با پکن، را در راستای توسعه روابط راهبردی ویژه میان این کشورها و در جهت رشد و شکوفایی و رفاه هرچه بیشتر ملت‌ها و کشورهای منطقه توصیف کرد.

وزیر امور خارجه سعودی، چهارشنبه 16 آذر در اظهاراتی به خبرگزاری «واس» خاطرنشان کرد که روابط ریاض و پکن با توجه به تحولات و تغییرات کنونی عرصه بین‌الملل، روابط راهبردی و تنگاتنگی است.

او با بیان این که روابط دو کشور از ویژگی دوستانه، اعتماد متقابل، همکاری و هماهنگی مستمر برخوردار است، از اقدامات کمیسیون عالی مشترک سعودی و چین در توسعه مناسبات دو کشور در زمینه‌های متعدد، تقدیر کرد.

وزیر خارجه سعودی افزود که روابط اقتصادی میان سعودی و چین با توجه به «چشم‌انداز 2030» و «ابتکار کمربند و جاده» به سرعت در حال توسعه است زیرا این دو ابتکار، فرصت‌های نویدبخش همکاری، منافع مشترک و توسعه پایدار را در دسترس قرار می‌دهند.

به گفته بن فرحان، چین رتبه نخست را به عنوان شریک تجاری ریاض به خود اختصاص داده و از سال 2018 در صدر مراکز صادرات و واردات سعودی قرار دارد به طوری که تراز بازرگانی دو کشور در سال 2021 بالغ بر 309 میلیارد ریال سعودی شد که 39% از سال 2020 بیشتر بود.

وزیر امور خارجه سعودی در پایان اظهارات خود علاقمندی کشورش، به تقویت روابط دوستی و همکاری با جمهوری چین را مورد تاکید قرار داد و گفت برادران در کشورهای خلیج و کشورهای عربی از طریق مشارکت در سه اجلاس سران به میزبانی ریاض، برای افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی با چین و همچنین در عرصه‌های اجتماعی و توسعه، به منظور تحقق آرمان‌های این کشورها و مردم آن برای برخورداری از رفاه، امنیت و ثبات بیشتر تلاش خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید