فواد حسین: برای دفاع از حاکمیت عراق با ایران و ترکیه در تماس دائم هستیم

وزیر خارجه عراق فاش کرد که دومین همایش منطقه‌ای در مورد عراق در بیستم دسامبر جاری در امان برگزار خواهد شد که انتظار می‌رود ایران و ترکیه در آن شرکت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق اعلام کرد که دومین نشست منطقه‌ای در مورد عراق در بیستم دسامبر جاری در امان، پایتخت اردن برگزار خواهد شد.

حسین، چهارشنبه 16 آذر در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزرای خارجه اردن و مصر گفت: «دومین دوره همایش بغداد، بیستم ماه جاری در امان برگزار خواهد شد».

وزیر خارجه عراق افزود: «در دور نخست همایش در بغداد، ترکیه و ایران شرکت کردند و انتظار داریم در همایش آینده نیز شرکت کنند».

او ادامه داد: «این همایش شراکت و همکاری، در اساس برای محافظت از عراق و تداوم حمایت آن برگزار خواهد شد. زمانی که از حمایت عراق و تداوم این حمایت توسط کشورهای شرکت‌کننده در این همایش صحبت می‌کنیم، به این معنا نیز هست که از حاکمیت عراق محافظت می‌کنیم.»

حسین تصریح کرد: «چالش‌های بزرگی پیش روی ما قرار دارد، چالش‌هایی مربوط به امنیت غذایی، امنیت دارویی و امنیت انرژی و از آنجایی که این چالش‌ها، فراتر از مرزهای میهن هستند، برای رویارویی با آن‌ها نیازمند روابط منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم.»

حسین با تاکید بر «دخالت‌ورزی‌های زیاد» کشورها در عراق گفت: «برای حل این مشکلات از جمله مشکلاتی که به گذشته برمی گردد و مشکلات ناشی از حضور برخی تشکل‌های سیاسی از این کشورها در خاک عراق، در حال گفت‌وگوی مستمر با این کشورها هستیم.»

وزیر خارجه عراق افزود: «تعهداتی در رابطه با قانون اساسی عراق داریم که اجازه ندهیم هیچ سازمانی از خاک عراق برای حمله به کشورهای همسایه استفاده کند، اما در عین حال هر گونه حمله‌ به خاک عراق از سوی کشورهای همسایه نیز قابل‌پذیرش نیست.»

او خاطرنشان کرد: «در ارتباط دائمی با دو پایتخت (تهران و آنکارا) هستیم تا به راهکارهایی برای حفظ حاکمیت عراق برسیم و از انجام عملیات این سازمان‌ها علیه کشورهای همسایه جلوگیری کنیم.»

ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن نیز گفت: «همایش بغداد برای حمایت از عراق برگزار شد و بنابراین عنوان اصلی این همایش، نحوه همکاری ما برای حمایت از کشور برادر عراق است».

او افزود: «اکنون در حال آماده شدن برای میزبانی دومین دوره همایش در ماه جاری هستیم که هدف از آن، تداوم حرکتی است که در همایش بغداد آغاز شد تا در کنار عراق برادر باشیم».

کاخ الیزه، یکشنبه از برگزاری اجلاس منطقه‌ای در اردن، مشابه کنفرانس بغداد در 28 اوت 2021، «قبل از پایان سال» و با حضور عراق و کشورهای همسایه و با مشارکت فرانسه، در سایه وجود تنش‌ با ایران و ترکیه خبر داد.

این اعلامیه یکشنبه پس از تماس تلفنی امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه با محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق صادر شد.

در همایش نخست که در بغداد برگزار شده بود، فرانسه، سعودی، امارات، اردن، مصر، قطر، کویت، ایران و ترکیه حضور داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید