فرمانده «سوریه دمکراتیک» از پادرمیانی روسيه در مناقشه ترکیه و کردها خبر داد

مظلوم عبدی به شرق الاوسط: فرمانده نیروهای روسیه برای میانجیگری بین ما و آنکارا با من دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای «سوریه دمکراتیک» از پادرمیانی روسيه در مناقشه ترکیه و کردها خبر داد.

عبدی چهارشنبه 16 آذر در مصاحبه‌ با روزنامه «الشرق الاوسط» گفت که فرمانده نیروهای روسیه برای میانجیگری بین آنکارا و کردهای سوریه با او دیدار کرده است.

او در این مصاحبه محتوای گفت‌وگوهای خود با ژنرال الکساندر چایکو، فرمانده نیروهای روسیه در مقر فرماندهی خود در شرق فرات که با هدف میانجیگری میان آنکارا و کردها انجام گرفته است را فاش کرد.

فرمانده نیروهای سوریه دمکراتیک گفت: «روسیه در قبال نزاع میان کردها و آنکارا در حال حاضر موضعی بی‌طرف اتخاذ کرده و تلاش دارد بین ما و ترکیه میانجیگری کند. مسکو سعی می‌کند با برطرف‌کردن مشکلات توافقنامه 2019 سوچی، این توافقنامه را زنده کند».

او گفت، ما شاهد تخلفات و نقض‌های مکرر ترکیه و عدم پایبندی این کشور به توافقنامه سوچی هستیم.

عبدی در این مصاحبه با انتقاد از موضع آمریکا در قبال ترکیه گفت: «دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در سال 2019 برابر هجوم ترکیه موضع جدی نگرفت و به متحدان خود (نیروهای سوریه دمکراتیک) خیانت کرد.»

او در پاسخ به پرسشی درباره نگرانی‌‌ خود از اینکه احتمال دارد نیروهایش مورد «خیانت» دیگری قرار بگیرند، گفت: «ما همیشه نگران هستیم، اما امیدواریم که دولت جدید آمریکا به وعده‌ها و تعهدات خود عمل کند و به ترکیه اجازه انجام هیچ عملیاتی را ندهد.»

فرمانده نیروهای سوریه دمکراتیک خاطرنشان کرد: «جنگنده‌های ترکیه وارد منطقه دیرالزور شده و اردوگاه الهول را در عمق 80 کیلومتری خاک سوریه هدف قرار دادند. ترکیه همواره وارد حریم هوایی سوریه می‌شود اما آمریکا جز بیانیه کاری انجام نمی‌دهد.»

او درباره موضع دولت کنونی واشینگتن گفت که دولت آمریکا هنوز اجازه عملیات زمینی به ترکیه نداده است.

عبدی تاکید کرد: «نیروهای سوريه دموکراتیک به طور کلی بخشی از سیستم دفاعی ارتش سوریه است.»

او افزود: «بیش از 100 هزار شبه‌نظامی داریم که ده سال است می‌جنگند و نیاز به راه‌حلى قانونى برای مشخص‌شدن وضعیت آنها داریم. نيروهاى سوریه دمکراتیک باید نقش ویژه‌ای در ارتش سوریه داشته باشند. ما همواره هیئت‌هایی برای مذاکره به دمشق می‌فرستیم و من شخصا وقتی شرایط برای حل مشکلات فراهم شده باشد، آماده سفر به دمشق هستم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید