رئیس جمهوری چین در سفر رسمی سه روزه به سعودی وارد ریاض شد

در جریان سفر رئیس جمهوری چین به ریاض 3 اجلاس با حضور سران شورای همکاری خلیج و کشورهای عربی برگزار شده و تفاهم‌نامه‌هایی به ارزش بیش از 110 میلیارد ریال سعودی در حاشیه اجلاس دوجانبه سران سعودی و چین امضا خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین چهارشنبه 16 آذر، در چارچوب سفر رسمی به پادشاهی عربی سعودی که تا جمعه ادامه خواهد داشت، وارد ریاض شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس»، این سفر به دعوت ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی و با هدف تحکیم روابط تاریخی و مشارکت راهبردی ویژه میان دو کشور انجام می‌شود که فصل مشترک پادشاهی عربی سعودی و جمهوری خلق چین است.

در این سفر، نشست سران سعودی و چین به ریاست ملک سلمان و پرزیدنت شی و با حضور محمد بن سلمان، ولی‌عهد این کشور برگزار خواهد شد.

برنامه این سفر شامل حضور رئیس جمهوری چین در «اجلاس سران ریاض-خلیج-چین برای همکاری و توسعه» و «اجلاس سران ریاض-چین برای همکاری و توسعه»، با حضور رهبران شورای همکاری خلیج و کشورهای عربی خواهد بود.

به گزارش «واس»، این مشارکت بر مبنای «روابط ویژه‌ای است که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج و کشورهای عربی» را با چین پیوند می‌دهد.

در این دو اجلاس، راه‌های پیشبرد مناسبات مشترک در همه زمینه‌ها مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و چشم‌انداز همکاری‌های اقتصادی و توسعه نیز بررسی خواهد شد.

دبیرخانه شورای همکاری خلیج اعلام کرد که نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج و چین، روز جمعه برگزار خواهد شد. نایف الحجرف، دبیرکل این شورا در بیانیه‌ای بر اهمیت روابط خلیج - چین با توجه به این که چین اولین شریک تجاری کشورهای شورای همکاری خلیج است، تاکید ورزید.

طبق گزارش خبرگزاری دولتی سعودی بیش از 20 توافقنامه اولیه به ارزش بیش از 110 میلیارد ریال سعودی معادل نزدیک به 30 میلیارد دلار، علاوه بر امضای سند مشارکت راهبردی میان سعودی و چین و طرح هماهنگی میان «چشم‌انداز 2030» و «ابتکار کمربند و جاده» چین (جاده ابریشم نوین) امضا خواهد شد.

همچنین جایزه شاهزاده محمد بن سلمان برای همکاری فرهنگی میان سعودی و چین نیز اعلام خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید