حمله هکرهای وابسته به سپاه به کارشناسان خاورمیانه

هکرها توانستند تمام فعالیت‌ها و اطلاعات حساب قربانی، شامل جستجوهای وب، پرداخت‌ها، سفر و مکان‌ها را یکجا به سرقت ببرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«دیده‌بان حقوق بشر» می‌گوید هکرهای وابسته به سپاه پاسداران ایران در ماه‌های اخیر با استفاده از روش‌های پیچیده «مهندسی اجتماعی و فیشینگ» به فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، دیپلمات‌ها، سیاستمداران، و دیگر کارشناسان خاورمیانه حمله کرده‌اند.

به گزارش وبگاه «تک‌کرانچ»، دیدبان حقوق بشر در گزارش جدید خود در این باره که روز دوشنبه منتشر شد، اعلام کرد که این کارزار جاسوسی سایبری کار «گربه ملوس» بوده که یک گروه هکری شناخته‌شده تحت حمایت رژیم ایران است.

به گفته شرکت امنیت سایبری «مندینت»، گربه ملوس در راستای جمع‌آوری اطلاعات برای سپاه پاسداران ایران فعالیت می‌کند، و از سال 2015 تاکنون بیش از سی مورد عملیات تاییدشده علیه اهداف مختلف غیرانتفاعی، آموزشی و دولتی در سطح جهان انجام داده است.

در جریان حمله سایبری اخیر، مهاجمان به ایمیل‌ها، درایوهای ذخیره‌سازی ابری، تقویم‌های کاربران و دیگر داده‌های حساس دسترسی پیدا کردند. آنها همچنین با استفاده از سرویس «گوگل تیک‌آوت» (Google Takeout) موفق شدند تمام فعالیت‌ها و اطلاعات حساب قربانی، شامل جستجوهای وب، پرداخت‌ها، سفر و مکان‌ها، تبلیغات کلیک‌شده، فعالیت‌های یوتوبی، و اطلاعات دیگر را یکجا به سرقت ببرند.

فعالیت امنیتی گوگل نشان داد که مهاجمان تقریباً بلافاصله پس از نفوذ به سیستم، توانسته‌اند به حساب‌های قربانیان خود دسترسی پیدا کنند، و تا زمانی که تیم تحقیقاتی دیده‌بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل به آنها اطلاع داد و در حذف دستگاه‌های مهاجم متصل به آن‌ها کمک کرد‌، مهاجمان کماکان به حساب‌های آنها دسترسی داشته‌اند.

عبیر غطاس، مدیر امنیت اطلاعات دیده‌بان حقوق بشر در این باره گفت هکرهای تحت حمایت رژیم ایران از روش‌های پیچیده «جمع‌آوری اعتبار و مهندسی اجتماعی» برای دسترسی به اطلاعات حساس و کنتاکت‌های کارشناسان خاورمیانه و کنشگران مدنی استفاده می‌کنند.

وی تاکید کرد: «این مسئله به طرزی چشمگیر خطراتی که روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر در ایران و سایر نقاط خاورمیانه با آن مواجه هستند را افزایش می‌دهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید