گزارش یک شبکه حقوقی درباره تخلفات و جنایت‌های حوثی‌ها در یمن

شبکه یمنی حقوق و آزادی‌ها از مجامع بین‌المللی خواست به مسئولیت‌های خود برای متوقف کردن جنایت‌های حوثی‌ها و گنجاندن این شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در فهرست‌ سازمان‌های تروریستی و تحت پیگرد و محاکمه فرماندهان آن در دادگاه‌های بین‌المللی به عنوان «جنایتکاران جنگی» عمل کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گزارش شبکه حقوقی یمن فاش ساخت که بیش از 3 هزار مورد تعرض به مساجد و اماکن مذهبی توسط گروه شبه‌نظامیان حوثی تروریست مورد حمایت رژیم ایران در مدت نزدیک به 8 سال ثبت شده است.

شبکه یمنی حقوق و آزادی‌ها، (3370) مورد هتک حرمت مساجد و اماکن مذهبی در (14) استان یمن از سوی حوثی‌ها را از اول ژانویه 2015 تا 30 آوریل 2022 ثبت کرده است.

این شبکه طی گزارشی اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی، (109) مورد قتل خطیب و ائمه مساجد و نمازگزاران، از جمله (62) قتل در نتیجه شلیک مستقیم، (17) قتل ناشی از گلوله‌باران کور، ( 19) قتل به دلیل استفاده از نیروی کشنده و ضرب و شتم و (11) قتل در اثر ضربات چاقو و سلاح سرد به اضافه (132) مورد مصدومیت بدنی را مرتکب شده‌اند.

بر اساس این گزارش، شبه‌نظامیان تروریست حوثی تحت الحمایه ایران، مرتکب (376) مورد ربایش امام جماعت و خطیب مساجد و نمازگزاران، شامل (52) مورد شکنجه جسمی و روانی شده‌اند و (6) مورد شکنجه تا سرحد مرگ در بازداشتگاه‌های این گروه ثبت شده و در استان صنعا و پایتخت یمن در صدر لیست تخلفات حوثی‌ها قرار دارد.

این گزارش از رصد و ثبت 378 مسجد که به دست شبه‌نظامیان حوثی تبدیل به مقر نظامی شدند، خبر داد. 54 مسجد نیز به عنوان اتاق عملیات برای اقدامات جنگی حوثی‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

این گزارش همچنین ارتکاب قتل عام فجیع از سوی شبه‌نظامیان حوثی تروریستی در منطقه حیس، استان الحدیده، در اواخر هفته گذشته را به شدت محکوم کرد.

گزارش مزبور حاکی از آن است که شبه‌نظامیان تحت الحمایه ایران، جمعه گذشته در اقدامی جنایت‌کارانه، مسجدی در روستای الرون در غرب منطقه حیس را با دو بمب پرتاب شده از پهپاد ساخت ایران هنگام اقامه نماز جمعه، هدف قرار دادند که در نتیجه، دو غیرنظامی کشته و پنج نفر دیگر از جمله کودکان زخمی شدند.

در این گزارش آمده است:«این کشتار شنیع به فهرست جنایات شبه‌نظامیان حوثی تروریستی از ابتدای کودتا و هدف قرار دادن سیستماتیک مناطق مسکونی، منازل، مساجد و بازارهای عمومی با هدف ایجاد بیشترین شمار قربانیان از غیرنظامیان بی‌گناه اضافه می‌شود که در سایه سکوت عجیب و غیرقابل توجیه بین‌المللی، انجام می‌گیرد».

این شبکه حقوق بشری یمن از جامعه بین‌المللی، سازمان ملل، فرستادگان سازمان ملل و ایالات متحده و سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری خواست تا به مسئولیت‌های خود برای متوقف ساختن این جنایات عمل کرده و در راستای گنجاندن شبه‌نظامیان حوثی در فهرست‌های تروریسم بین‌المللی، پیگرد و محاکمه فرماندهان این گروه در دادگاه‌های بین‌المللی به عنوان «جنایتکاران جنگی»، اقدامات لازم را به‌عمل آورند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید