گزارش سازمان ملل: «داعش» بین سال‌های 2014 و 2019 در عراق از سلاح شیمیایی استفاده کرد

بنا به تحقیقات بازرسان سازمان ملل، «داعش» مجموعه‌ای از مواد شیمیایی/ بیولوژیکی مانند فسفید آلومینیوم، کلر، سیانید، نیکوتین، ریسین و سولفات تالیم را به سلاح شیمیایی تبدیل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کارشناسان سازمان ملل طی گزارشی که دوشنبه 14 آذر به شورای امنیت ارائه دادند، تاکید کردند که به شواهدی دال بر استفاده گروه «داعش» از سلاح‌های شیمیایی در عراق، دست یافتند.

تیم تحقیقاتی سازمان ملل در راستای تحقیق و بررسی جنایات داعش به مجموعه‌ای از مدارک مستند، دیجیتال و شهادت شاهدان عینی مبنی بر استفاده این سازمان تروریستی از سلاح‌های شیمیایی در عراق بین سال‌های 2014 و 2019 دست یافته است.

کارشناسان این تیم در گزارش خود به این نتیجه رسیدند که داعش اقدام به تولید تعدادی از راکت‌ها، نارنجک‌ها، خمپاره‌ها و نارنجک‌های دست‌ساز حاوی مواد شیمیایی کرده بود.

این گزارش بر شواهدی متمرکز شده است که «ثابت می‌کند اعضای داعش ترتیبات مالی، لجستیکی و تدارکاتی را با ارتباط مستقیم با رهبران خود انجام می‌دادند.»

گزارش سازمان ملل اطلاعات بیشتری درباره سایت‌هایی که در آن فعالیت‌های مشکوک داعش برای تولید و استفاده از سلاح شیمیایی دست یافته است.

بازرسان سازمان ملل با تمرکز بر حمله‌ شیمیایی گروه داعش به شهر «تازه خورماتو» عراق در 8 مارس 2016، شواهد زیادی از جمله فایل‌های مربوط به حقوق و دستمزد افراد این گروه و مکاتبات میان آنها را جمع آوری کرده‌اند.

در این گزارش شواهد مربوط به پرداخت غرامت به خانواده‌های اعضای داعش که هنگام استفاده از سلاح‌های شیمیایی کشته شده‌اند و همچنین فایل‎های افرادی که داعش نحوه استفاده از مواد شیمایی و بکارگیری آن به عنوان اسلحه را به آنها آموزش داده بود، بررسی شده است.

در این گزارش آمده است: «داعش مجموعه‌ای از مواد شیمیایی/ بیولوژیکی مانند فسفید آلومینیوم، کلر، سیانید، نیکوتین، ریسین و سولفات تالیم را به سلاح شیمیایی تبدیل کرده بود».

در این گزارش تاکید شده که هنوز عوارضی مانند بیماری‌های مزمن، ‌سرطان‌ها و موارد مربوط به سلامت باروری در میان ساکنان «تازه خورماتو» مشاهده می‌شود.

این گزارش همچنین به جنایات بزرگ، به ویژه خشونت جنسی و آزار و اذیت مسیحیان و غیره در عراق، و همچنین تخریب میراث فرهنگی و مذهبی این کشور پرداخته است.

تامین مالی برای جرم و جنایت

این گزارش به بخشی از فعالیت‌های مربوط به تامین مالی داعش برای ارتکاب جنایت توسط این سازمان تروریستی اشاره شده است. تیم تحقیقاتی سازمان ملل همچنین به شواهد زیادی مربوط به افرادی که در شبکه‌های تسهیلات خدمات مالی به داعش کمک کرده‌اند، دست یافته‌اند.

تیم بازرسان سازمان ملل در گزارش خود تاکید کرده که پیوندهای قوی میان شبکه‌های مستقر در موصل و بغداد و شبکه‌های منطقه‌ای بزرگتر در سراسر خاورمیانه و منطقه خلیج ایجاد شده بود.

گفتنی است که در 29 ژوئن 2014، گروه داعش اعلام کرد، در مناطق وسیعی که در سوریه و عراق تحت کنترل خود داشت، «دولت خلافت اسلامی» تاسیس کرده است. اما این خلافت خودخوانده اسلامی دیری نپایید و در سال 2017، اولین شکست سنگین خود را در عراق در پی نبرد با نیروهای عراقی که از ائتلاف بین المللی حمایت می‌شدند، متحمل شد.

پس از شکست داعش در عراق، نیروهای سوریه دموکراتیک مورد حمایت آمریکا در 23 مارس 2019 پس از نبردهایی شدید چندین ماهه، شکست این سازمان تروریستی در سوریه را اعلام کردند.

در این نبرد جنگجویان داعش از ملیت‌های مختلف اروپایی، آسیایی و عربی با هزاران نفر از اعضای خانواده‌های خود در منطقه «الباغوز» بین مرز سوریه و عراق محاصره شدند.

این سازمان تروریستی به‌رغم شکست سنگین خود در عراق و سوریه، اما هنوز از طریق هسته‌های خفته خود به انجام برخی حملات، هرچند محدود، در دو کشور عراق و سوریه به ویژه علیه نیروهای امنیتی ادامه می‌دهد. این گروه همچنین مدعی انجام برخی حملات در کشورهای دیگر در سراسر جهان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید