در پاسخ به دعوت ملک سلمان رئیس جمهوری چین به سعودی سفر می‌کند

«شی‌جین پینگ» طی سفر سه روز خود به ریاض در 3 اجلاس سعودی-چین، سران شورای همکاری خلیج و سران کشورهای عربی شرکت خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین بنا به دعوت ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه سعودی در چارچوب سفری رسمی به ریاض سفر می‌کند.

این سفر که قرار است از 7 تا 9 دسامبر انجام شود، با هدف تحکیم روابط تاریخی و مشارکت راهبردی برجسته‌ای که دو کشور را به همدیگر نزدیک‌تر می‌کند، صورت می‌گیرد.

طی سفر سه روز رئیس جمهوری چین به سعودی نشستی به ریاست ملک سلمان پادشاه سعودی و شین جین پینگ، رئیس جمهوری چین با حضور محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولی‌عهد این پادشاهی برگزار خواهد شد.

با توجه به روابط ممتاز میان کشورهای شورای همکاری خلیج و کشورهای عرب با جمهوری خلق چین، برنامه سفر رئیس جمهور چین شامل حضور وی در اجلاس سران «ریاض، کشورهای خلیج و چین» و همچنین اجلاس سران «کشورهای عربی، ریاض و چین» برای همکاری و توسعه خواهد بود.

در این دو اجلاس راه‌های تقویت و توسعه روابط مشترک در همه زمینه‌ها و چشم‌‌انداز همکاری‌های اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

دومین سفر مهم شی جین پینگ به سعودی

گفتنی است که در تاریخ روابط رسمی میان دو کشور این اولین سفر شی‌جین پینگ به پادشاهی عربی سعودی نیست بلکه او در ژانویه 2016 نیز به ریاض سفر کرده بود که آن سفر به عنوان مهمترین سفر یک مقام بلندپایه دولتی چین به سعودی محسوب می‌شد. در آن سفر شی جین پینگ با مقامات ریاض موافقتنامه همکاری جامع راهبردی را امضا کردند. ارتقای سطح همکاری میان پکن و ریاض طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد که چین به پادشاهی عربی سعودی به عنوان مهمترین شریک خود در خاورمیانه نگاه می‌کند و زمینه را برای همکاری هر چه عمیق‌تر با این کشور فراهم می‌کند. پیشتر دو کشور در بیانیه مشترکی بر تعهد خود برای «ارتقای همکاری در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، بازرگانی، فرهنگی، بشردوستانه، نظامی، امنیتی و انرژی در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی» تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید