تلاش مسکو برای برگزاری دیدار اردوغان با اسد و مانع‌تراشی ایران

منبع دیپلماتیک روسی: ایران بشار اسد را به مقاومت در برابر فشارهای روسیه برای آشتی با اردوغان تشویق می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک منبع دیپلماتیک در مسکو، یکشنبه 13 آذر از تلاش‌های روسیه برای برگزاری دیدار رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه خبر داد.

این منبع دیپلماتیک که خواست نامش فاش نشود، در تماس با «العربیه» گفت که مسکو با جدیت تمام به دنبال برگزاری نشستی برای «آشتی» میان طرفین ترکیه و سوریه است تا با این ابتکار از عملیات نظامی زمینی آنکارا در شمال سوریه که مدتی به اجرای آن تهدید می‌کنند، جلوگیری کند.

این منبع روسی گفت که تلاش‌های روسیه برای ترتیب این دیدار ناشی از اطمینان مسکو از جدی بودن تصمیم ترکیه برای انجام این عملیات نظامی گسترده در شمال است.

به گفته او روسیه بر این باور است که حمله ترکیه به شمال سوریه تهدیدی جدی برای ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد بود.

این منبع همچنین فاش کرد که خطوط ارتباطی بین دمشق و مسکو از یک ماه پیش یعنی از زمان انتصاب بشار جعفری معاون وزیر خارجه سوریه به عنوان سفیر جدید در روسیه افزایش یافته است تا از حمله نظامی ترکیه در شمال سوریه جلوگیری شود.

این منبع دیپلماتیک به نقش پنهان ایران در تشویق بشار اسد به مقاومت در برابر فشارهای روسیه برای آشتی با ترکیه نیز اشاره کرد.

او گفت که روسیه با دیدار اردوغان و اسد مخالفت نمی‌کند بلکه برای تحقق آن تلاش می‌کند در حالی که تهران از موفقیت مسکو در ایجاد توافقی بین اسد و اردوغان هراس دارد که بر منافع این کشور در سوریه تأثیر منفی بگذارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد که تهران از انعقاد توافق‌ها یا تفاهم‌هایی بین روسیه، ترکیه و سوریه هراس دارد که به ضرر منافع این کشور در آنجا تمام شود.

گذرگاه جایگزین

در همین حال دکتر فراس الیاس، متخصص امور امنیت ملی و ایران‌شناسی، گفت که تهران از خطرات عملیات نظامی ترکیه بر نفوذ خود در شمال عراق و سوریه آگاه است به همین دلیل با «پ.ک.ک» و نیروهای سوریه دمکراتیک وارد تفاهمات نظامی آشکار شد.

ایران تلاش دارد تا از نیروهای سوریه دموکراتیک به‌عنوان جایگزین برای دسترسی راهی امن به دریای مدیترانه استفاده کند چراکه حملات مکرر اسرائیل و آمریکا به نیروهای ایران تمام فعالیت‌های تهران در سراسر مرز عراق و سوریه را متوقف کرده است.

دکتر فراس تاکید کرد که تهران از اهمیت حفظ «گذرگاه جایگزین» که در امتداد خط مرز شمالی عراق و سوریه وجود دارد آگاه است و از این رو تلاش کرده تا از طریق حفظ روابط خود با گروه‌های کرد، منابع مالی کلانی را از طریق عملیات قاچاق مواد مخدر و دیگر تجارت غیر مجاز کسب کند.

فراس به العربیه گفت، ترکیه برای انجام این عملیات گسترده چالش‌های بزرگی پیش‌ رو دارد، بنابراین احتمال انجام عملیاتی با اهداف محدود و در زمانی مشخص وجود دارد زیرا آنکارا نمی‎‌خواهد خشم روسیه، آمریکا و یا حتی ایران را برانگیزد لذا ممکن است به چند عملیات کوچک و بمباران هوایی برای هدف قرار دادن رهبران گروه‌های کرد مستقر در عراق و سوریه و تضعیف و نابودی مراکز اقتصادی و فعالیت تجاری آنها اکتفا کند.

این کارشناس متخصص امور امنیتی تصریح کرد که ترکیه قصد ندارد بدون هماهنگی قبلی با طرف‌های روسی و آمریکایی عملیاتی را آغاز کند، چراکه این امر عواقب جدی بر تلاش‌های روسیه برای بهبود اوضاع بین آنکارا و دمشق و همچنین در سطح بین‌المللی دارد.

بنابرین انجام هر گونه عملیات گسترده از سوی ترکیه بر فضای امنیتی در مناطق شمال سوریه تاثیر منفی گذاشته و احتمال گسترش تاثیرات آن بر اوضاع امنیتی شمال عراق هم زیاد خواهد بود چرا که گروه‌های مسلح کرد مستقر در عراق و سوریه پیوندی ارگانیک و سیاسی باهم دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید