استقبال سعودی از امضای «توافق چارچوب» برای گذار به حکومت مدنی در سودان

ممنوعیت تشکیل نیروهای شبه‌نظامی، رویکرد متوازن در سیاست خارجی، متوقف کردن فروپاشی اوضاع اقتصادی، مشارکت 40 درصدی زنان در پارلمان، آغاز روند تدوین قانون اساسی و اجرای انتخابات در پایان دوران 24 ماهه گذار از جمله موارد مهم ذکر شده در این توافق هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه سعودی طی بیانیه‌ای از امضای «توافقنامه چارچوب» توسط طرف‌های سودانی برای گذار سیاسی به سوی برقراری حکومت مدنی در این کشور استقبال کرد.

این وزارتخانه دوشنبه 14 آذر ضمن تاکید بر ثبات و تداوم موضع پادشاهی عربی سعودی در حمایت از هر آن‌چه که به صلح و حفظ امنیت، ثبات و توسعه در جمهوری سودان کمک می‌کند، بار دیگر حمایت ریاض از سازوکار سه جانبه در تسهیل گفت‌وگو و رایزنی‌ میان طرف‌های داخلی در مرحله گذار را اعلام کرد.

پایتخت سودان دوشنبه با مشارکت طرف‌های بین‌المللی و منطقه‌ای شاهد امضای «توافقنامه چارچوب» میان بخش نظامی در شورای حاکمیت این کشور، نیروهای تشکل «اعلامیه آزادی و تغییر»، شورای مرکزی و گروه‌های متحد با آن برای پایان دادن به بحران سیاسی سودان و بازگرداندن آن به حاکمیت غیرنظامی بود.

دیگر احزاب سیاسی سودانی نیز ضمن مشارکت در امضای این توافق، از روند گذار دموکراتیک مدنی در کشور ابراز حمایت کردند.

«سازوکار سه‌جانبه» بین‌المللی شامل سازمان ملل متحد، اتحادیه آفریقا و سازمان «ایقاد» در کنار مکانیسم چهارجانبه مشتمل بر پادشاهی عربی سعودی، ایالات متحده، امارات متحده عربی و بریتانیا، و همچنین نمایندگان کشورهای اتحادیه اروپا و نمایندگی‌های دیپلماتیک معتبر در خارطوم نیز در مراسم امضاء شرکت داشتند.

برخی از جزئیات توافقنامه چارچوب

به گزارش خبرنگار «العربیه»، این توافق شامل مبانی کلی در بر دارنده تحکیم اصل عدالت و پاسخگوسازی، سازوکارهای عدالت در مرحله گذار و پایان دادن به فرار از مجازات است.

توافق مزبور همچنین بر ایجاد ارتش سازمان‌یافته یکپارچه و متعهد به دکترین نظامی واحد و برپایی حاکمیت مدنی تمام‌عیار، بدون مشارکت نیروهای نظامی تاکید دارد.

بر اساس این توافق، دوران گذار به مدت دو سال از زمان انتصاب نخست‌وزیر و انتخاب نخست‌وزیر موقت توسط نیروهای انقلابی امضاکننده «توافقنامه چارچوب» خواهد بود.

به موجب همین توافق، رئیس دولت، فرمانده کل ارتش خواهد بود و اختیارات نخست‌وزیر در دوران گذار گسترش می‌یابد.

ممنوعیت تشکیل نیروهای شبه‌نظامی، رویکرد متوازن در سیاست خارجی، متوقف‌کردن فروپاشی اوضاع اقتصادی، مشارکت 40 درصدی زنان در پارلمان، آغاز روند تدوین قانون اساسی و اجرای انتخابات در پایان دوران 24 ماهه گذار از جمله موارد مهم ذکر شده در این توافقنامه هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید