هشدار بلینکن به دولت آینده نتانیاهو در مورد تداوم شهرک‌سازی

حدود 475 هزار یهودی اسرائیلی در شهرک‌هایی در کرانه باختری زندگی می‌کنند که مطابق قانون بین‌المللی، ساخت آنها «غیرقانونی» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه 13 آذر متعهد شد، به مخالفت با شهرک‌‌سازی اسرائیل یا الحاق اراضی کرانه باختری اشغالی ادامه دهد.

بلینکن در سخنانش برابر «جی استریت» لابی چپگرای آمریکایی مدافع اسرائیل تاکید کرد که دولت آینده بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بر مبنای اقداماتش و نه حضور چهره‌های راست افراطی در آن، مورد قضاوت قرار خواهد گرفت.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه افزود: «مخالفت صریح ما با هرگونه اقدام‌ مخل چشم‌انداز راه‌حل دو دولت، از جمله گسترش شهرک‌سازی یا حرکت در راستای الحاق زمین‌هایی درکرانه باختری یا تغییر در وضعیت تاریخی اماکن مقدس، تخریب، تخلیه و تحریک به خشونت، ادامه خواهد یافت.»

نخست‌وزیری نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود، در نوامبر گذشته از سوی اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل ماموریت یافت تا دولت جدید را تشکیل دهد.

نتانیاهو 12 سال متوالی منصب نخست‌وزیری را در دست داشت تا این که در سال 2021 ، توسط یک ائتلاف گسترده اما شکننده برکنار شد.

بازگشت او به پنجمین انتخابات این کشور در چهار سال گذشته، حاکی از آن است که اسرائیل برای اولین بار از سال 2019، از یک کابینه منسجم با اکثریتی مطلوب، برخوردار شده است.

شهرک‌سازی غیر قانونی

حدود 475 هزار یهودی اسرائیلی در شهرک‌هایی در کرانه باختری زندگی می‌کنند که مطابق قانون بین‌المللی، ساخت آنها «غیرقانونی» است.

این شهرک‌ها به روی زمین‌هایی ساخته شده که فلسطینیان به عنوان بخشی از کشور آینده خود، خواهان تملک آنها هستند.

این در حالی است که تل‌آویو طی کابینه‌های پیاپی از سال 1967، سیاست شهرک‌سازی خود را تداوم داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید