معترضان با حمله به استانداری السویداء در جنوب سوریه خواستار سرنگونى رژیم اسد شدند

استان السویداء از فوریه گذشته شاهد جنبش مردمی علیه رژیم اسد در قالب نافرمانی مدنی از طریق بستن جاده‌ها و فراخوان برای بستن إدارات دولتی در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی و گسترش فقر و بیکاری بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ده‌ها تظاهرکننده خشمگین از وخامت اوضاع معیشتی حاکم بر سوریه، یکشنبه 13 آذر به مرکز استانداری السویداء در جنوب این کشور یورش برده و بخش‌هایی از ساختمان استانداری را به آتش کشیدند.

به گفته شاهدان عینی، تظاهرکنندگان با پرتاب سنگ و پاره کردن تصویر بشار اسد در ورودی این ساختمان، خواستار سرنگونی رژیم حاکم بر سوریه شدند.

Advertisement

شاهدان عینی گفتند که بیش از 200 نفر در فضای افزایش قیمت‌ها و مشکلات اقتصادی کشور یا تجمع در اطراف ساختمان استانداری واقع در مرکز شهر و سردادن شعارهایی، خواستار سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه نیز از کشته‌شدن یک نفر و مصدومیت 6 نفر به ضرب گلوله قوای امنیتی در جریان تظاهرات السویداء خبر داد.

بازتاب خبر در رسانه‌های دولتی

از سوی دیگر، رسانه‌های دولتی سوریه اعلام کردند که ده‌ها فرد تحت پیگرد به یک ساختمان دولتی در السویداء یورش برده و اسناد رسمی را سوزاندند.

وزارت کشور سوریه نیز اعلام کرد که یک پلیس در حمله به مقر فرماندهی نیروهای انتظامی این شهر کشته شد.

به گفته رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه، اعتراضات خودجوش در السویداء همچنان تداوم دارد.

او در مصاحبه با «العربیه» تاکید کرد که 9 میلیون شهروند سوری که در مناطق زیر کنترل رژیم در فقر شدید و اوضاع ناگوار معیشتی به سر می‌برند، در تظاهرات خود حامل پیام علیه گرسنه نگاه داشتن مردم بودند.

استان السویداء از فوریه گذشته شاهد جنبش مردمی علیه رژیم اسد در قالب نافرمانی مدنی از طریق بستن جاده‌ها و فراخوان برای بستن ادارات دولتی در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی و گسترش فقر و بیکاری بوده است.

سوریه سال‌هاست از بحران اقتصادی ناشی از جنگ طولانی و ویرانگری رنج می‌برد که شامل سوخت، انرژی و نان شده و کاهش فاجعه‌بار بهای لیره سوریه را به دنبال داشته که بر تمامی جوانب زندگی شهروندان، تاثیری فوق العاده منفی برجای گذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید