اسرائیل: از تشکیل حزب‌الله جدید در عراق، سوریه و یمن جلوگیری می‌کنیم

جروزالم پست: اسرائیل استراتژی «جنگ بین دو جنگ» را عمدتاً از طریق حملات پی در پی هوایی به اهداف نظامی ایران در سوریه و عراق اجرا می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل گفته است که این کشور از تشکیل «حزب‌الله» جدید در سوریه، عراق و یمن جلوگیری خواهد کرد.

روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست»، یکشنبه 13 آذر در گزارشی نوشت، آویو کوخاوی گفته است، ارتش اسرائیل در حال حاضر عملیاتی را تحت عنوان «جنگ بین دو جنگ» علیه مراکز نظامی ایران در عراق و سوریه انجام می‌دهد تا از این طریق از تشکیل یک حزب‌الله جدید دیگر در عراق و سوریه جلوگیری کند.

طبق گزارش این روزنامه رئیس ستاد ارتش اسرائیل بر انجام حملات هوایی پی در پی علیه اهداف نظامی ایرانی در عراق و سوریه تاکید کرد.

این مقام ارشد اسرائیلی گفته است که ایران نفوذ خود را در عراق و سوریه افزایش داده است و پایگاهی به نام پایگاه نظامی «امام علی» در نزدیکی آلبوکمال در سوریه ایجاد کرده تا از آن به عنوان مقری جهت انجام عملیات نظامی توسط گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به تهران استفاده کند.

این روزنامه در گزارش خود افزود، «حزب‌الله لبنان اکنون نسبت به سال‌های 1999 تا 2005 قدرت خود را دو برابر افزایش داده است، زیرا این حزب اکنون از لحاظ سیاسی و اقتصادی کاملاً لبنان را در کنترل دارد، به همین دلیل اسرائیل نمی‌تواند اجازه دهد که این تجربه در بقیه کشورهای منطقه عملی شود.»

این روزنامه به نقل از کوخاوی افزود: «حزب‌الله طی سال‌های گذشته موفق به کسب تجربیات گسترده و توسعه تسلیحات و تجهیزات خود به‌ویژه در سوریه، عراق و یمن شد».

این روزنامه در پایان گزارش خود به این نکته اشاره کرد که عملیات‌های اسرائیل شامل فعالیت‌هایی در عراق، سوریه، یمن و سایر مناطقی می‌شود که گروه‌های وابسته به ایران در آن‌ها فعالیت دارند.

بنا به این گزارش، اسرائیل همچنین تلاش می‌کند تا از تصاحب بخشی از سوریه توسط ایران جلوگیری کند.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل تاکید کرد که هدف نهایی این ابتکار عمل «جنگ بین دو جنگ» و عملیات نظامی مرتبط با آن «جلوگیری از بازتولید حزب‌الله» خواهد بود.

جنگ بین دو جنگ

این روزنامه با اشاره به اینکه تهران به دنبال انتقال پهپادها به عراق، سوریه و لبنان بوده است، نوشت: «اسرائیل در برابر تحرکات نظامی رژیم ایران، استراتژی «جنگ بین دو جنگ» از طریق حملات هوایی به اهداف نظامی ایران در ابوکمال و همچنین با بمباران زاغه‌های اسلحه در فرودگاه‌های سوریه که مهمات از تهران به آنجا انتقال داده می‌شد، به توانایی رژیم ایران برای نفوذ آسیب جدی وارد کرد».

روزنامه افزود: «مسیر کلی کارزار «جنگ بین دو جنگ» اسرائیل و تلاش آشکار این کشور برای جلوگیری از تشکیل «حزب‌الله جدید» هنوز به طور واضح مشخص نیست.»

به نوشته این روزنامه: «ایران در سوریه عواملی دارد و پایگاه‌هایی ایجاد کرده است به طوری که این کشور را قادر می‌سازد تا اسلحه از عراق به سوریه منتقل کند و از کشور عراق برای همین هدف بهره‌برداری کند».

جروزالم پست نوشت که ایران اسرائیل را مستقیماً با پهپادهای خود تهدید می‌کند.

به نوشته این روزنامه، ائتلاف بین‌المللی علیه تروریسم به رهبری ایالات متحده آمریکا در اوایل سال جاری پهپادهای ایرانی که به سمت اسرائیل در حرکت بودند را سرنگون کرد.

این روزنامه اسرائیلی نوشت: «این بدان معناست که کمپین برای جلوگیری از بازتولید حزب‌الله با نبردی سخت مواجه است و ایران به انتقال نیروهای شبه‌نظامی به سوریه ادامه خواهد داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید