«رویترز»: بشار اسد پیشنهاد دیدار با اردوغان در حضور پوتین را رد کرد

به گفته دو منبع آگاه، دمشق معتقد است چنین نشستی می‌تواند موقعیت رئیس جمهوری ترکیه را در آستانه انتخابات سال آینده تقویت کند، به ویژه اگر هدف آنکارا، شامل بازگرداندن 3.6 میلیون پناهجوی سوری از ترکیه شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سه منبع آگاه از مواضع رژیم سوریه، جمعه 11 آذر، به «رویترز» گفتند که رژیم بشار اسد در برابر تلاش‌های میانجی‌گرانه روسیه برای برگزاری نشست او با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، پس از خصومت شدید بیش از یک دهه از آغاز جنگ داخلی در سوریه، مقاومت می‌کند.

دولت اردوغان که از گروه‌های سوری مخالف رژیم دمشق در راستای سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حمایت کرده و رژیم اسد را به «تروریسم دولتی» متهم می‌کند، پیشتر تاکید کرده که تلاش‌های صلح‌آمیز نمی‌تواند در سایه عملکرد نظام اسد تداوم یابد.

از سویی اسد نیز در مقام پاسخ، عنوان ساخته که ترکیه با کمک به گروهی از پیکارجویان از جمله گروه‌های افراطی و همچنین انجام حملات مکرر نظامی به شمال سوریه، عملا از تروریسم حمایت می‌کند.

شایان ذکر است آنکارا بعد از متهم کردن جنگجویان کُرد سوری به انفجار استانبول، در حال آماده‌شدن برای اجرای عملیات احتمالی دیگری است.

در دیگر سو روسیه که بارها به اسد کمک کرده است تا روند جنگ داخلی را به نفع خود تغییر دهد، می‌گوید در تلاش است سیاست پایان منازعه را بنا نهد و خواستار گفت‌وگو میان اسد و اردوغان است که تمایل خود را برای همگرایی با سوریه اعلام کرده است.

اعلام آمادگی اردوغان برای مذاکره

اردوغان یک هفته پس از دست دادن با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، طی اظهاراتی اعلام کرد که ترکیه می‌تواند «امور را در مسیر درست با سوریه قرار دهد».

اردوغان اخیرا در گفت‌وگویی که از تلویزیون پخش شد گفت: « در سیاست نباید کینه‌توزی وجود داشته باشد.»

این در حالی است که «رویترز» به نقل از سه منبع آگاه از مواضع سوریه در قبال مذاکرات احتمالی با ترکیه نوشت: «اسد پیشنهاد دیدار با اردوغان در حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را رد کرده است.»

به گفته دو منبع، دمشق معتقد است چنین نشستی می‌تواند موقعیت رئیس جمهوری ترکیه را در آستانه انتخابات سال آینده تقویت کند، به ویژه اگر هدف آنکارا، شامل بازگرداندن 3.6 میلیون پناهجوی سوری از ترکیه شود.

یکی از آنها گفت: «چرا اردوغان را از یک پیروزی رایگان برخوردار سازیم؟ هیچ‌گونه همگرایی قبل از انتخابات در کار نیست و ایده نشست دو وزیر خارجه نیز مردود است.»

منبع سوم که دیپلماتی آگاه از این پیشنهاد است، گفت که سوریه «این دیدار را اگر نتیجه ملموسی نداشته باشد، بی‌حاصل می‌داند و خواسته کنونی‌اش، عقب‌نشینی کامل نیروهای ترکیه است.»

مقامات ترکیه نیز این هفته اعلام کردند، که ارتش تنها به چند روز زمان نیاز دارد تا برای تهاجم زمینی به شمال سوریه که پیشتر هدف حملات توپخانه‌ای و هوایی قرار گرفته، آماده شود.

دولت ترکیه در عین حال اعلام کرده است که اگر دمشق بر امنیت مرزها تمرکز کند، آماده مذاکره است زیرا آنکارا خواهان دورکردن یگان‌های حمایت از خلق کُرد از مرزها و انتقال پناهجویان به مناطق برخوردار از امنیت است.

محتمل بودن دیدار اردوغان و اسد

یک منبع آگاه از رویکرد ترکیه نسبت به این موضوع گفت که دیدار اسد و اردوغان «در آینده‌ای نه چندان دور» امکان‌پذیر است.

این منبع افزود: «پوتین به آرامی راه را برای تحقق این هدف، هموار می‌کند... این آغاز تحولی بزرگ در سوریه خواهد بود و اثرات بسیار مثبتی بر ترکیه خواهد گذاشت. روسیه نیز با توجه به گرفتاری در بسیاری از مناطق، از آن منتفع خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید