اردوغان: روند تکمیل «نوار امنیتی» در امتداد مرز با سوریه متوقف نخواهد شد

نیروهای آمریکایی، عملیات گشت‌زنی مشترک خود با نیروهای «قسد» به رهبری کُردهای شمال شرق سوریه را که از چند روز پس از اولتیماتوم ترکیه مبنی بر حمله جدید زمینی، متوقف شده بود از سر گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که کشورش هرگز از تکمیل «نوار امنیتی» در امتداد مرزهای خود با سوریه صرف‌نظر نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، اردوغان شنبه 12 آذر گفت: «قطعا نوار امنیتی به عمق 30 کیلومتر را که در حال ساخت آن در امتداد مرزهای جنوبی خود هستیم، تکمیل خواهیم کرد».

اردوغان در جریان سخنرانی در مراسم افتتاح شماری از پروژه‌های توسعه در ایالت شانلی‌اورفه (جنوب ترکیه) افزود: «حملات کنونی علیه ترکیه از عزم آنکارا برای تحقق این هدف نخواهد کاست».

از‌سرگیری عملیات گشت‌زنی مشترک

از سوی دیگر، نیروهای آمریکایی، شنبه عملیات گشت‌زنی مشترک خود با نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» به رهبری کُردهای شمال شرق سوریه که چند روز پس از اولتیماتوم ترکیه مبنی بر انجام حمله جدید زمینی، متوقف شده بود را از‌ سر گرفتند.

به گفته مقامات آمریکایی، هدف این گشت‌زنی‌ها، مقابله با شبه‌نظامیان «داعش» نیست.

این مقامات افزودند که دامنه این گشت‌زنی‌ها، محدود به مناطق اطراف اردوگاه پهناوری می‌شود که ده‌ها هزار زن و کودک مرتبط با «داعش» و همچنین زندان‌های «قسد» با هزاران زندانی افراطگرا را در خود جای داده است.

آنکارا دو روز پیش اعلام کرد که در پاسخ به درخواست آمریکا مبنی بر عدم انجام عملیات زمینی احتمالی، از ایالات متحده خواسته است «به تعهدات خود در چارچوب تفاهم‌نامه‌های مربوط به شمال سوریه عمل کند.»

همزمان مذاکرات میان روسیه و «قسد» با هدف تفاهم بر سر خروج این نیروها از برخی مناطق تحت کنترل خود و جایگزین‌شدن نیروهای رژیم اسد، به منظور متقاعد کردن ترکیه به انصراف از گزینه اقدام نظامی، تداوم یافت.

بیانیه شورای امنیت ملی ترکیه

این در حالی است که در بیانیه پایانی نشست شورای امنیت ملی ترکیه در پنج‌شنبه تاکید شد «هیچ سازمان تروریستی نباید اجازه فعالیت در این منطقه را داشته باشد و اقدامات لازم در این راستا باید انجام شود.»

در بیانیه شورای امنیت ملی ترکیه همچنین از یونان خواسته شده تا به اصطلاح «مسلح‌سازی جزایری که فعالیت نظامی در آن‌ها ممنوع است» را متوقف کند.

ترکیه اخیراً اهدافی را در شمال سوریه و عراق هدف بمباران هوایی و توپخانه‌ای قرار داده که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشته است.

آنکارا همچنین در حال آماده شدن برای انجام عملیات زمینی علیه جنگجویان کُرد سوری است که آنها را «تروریست» می‌داند، اما این نیروها، بخش عمده‌ای از نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» تحت‌الحمایه ایالات متحده را تشکیل می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید