کشتی حامل مهمات جنگی و سوخت موشک ارسالی ایران به یمن در خلیج عمان توقیف شد

ناوگان پنجم دریایی آمریکا: کشتی ماهیگیری توقیف شده در خلیج عمان محموله‌ای به وزن بیش از 50 تن از مهمات جنگی و سوخت موشکی ارسالی از ایران به مقصد یمن را حمل می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناوگان پنجم آمریکا از رهگیری یک کشتی ماهیگیری در خلیج عمان در روز چهارشنبه 9 آذر خبر داد و اعلام کرد که این کشتی در مسیر دریایی از مبدا ایران به مقصد یمن در حال قاچاق مهمات جنگی و سوخت موشک بوده است.

ناوگان پنجم دریایی آمریکا که مقر آن در بحرین است شنبه 12 آذر طی بیانیه‌ای با اشاره به این که این کشتی ماهیگیری، محموله‌ای به وزن بیش از 50 تن را حمل می‌کرد، خاطرنشان کرد: «این دومین عملیات ناوگان پنجم برای توقیف محموله بزرگ تسلیحات قاچاقی ظرف یک ماه است».

این بیانیه به نقل از برد کوپر، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا و ناوگان پنجم آورد که رهگیری این کشتی «آشکارا تداوم انتقال غیرقانونی محموله‌های مرگبار و رفتار بی‌ثبات کننده ایران را نشان می‌دهد.»

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا تاکید کرد که واردات مستقیم یا غیرمستقیم تسلیحات یا فروش یا انتقال آن به حوثی‌های یمن، نقض قوانین بین‌المللی و قطعنامه ذی‌ربط شورای امنیت است.

بر اساس این بیانیه، ناوگان پنجم پیشتر نیز یک کشتی ماهیگیری که به‌طور غیرقانونی در حال انتقال «کمک‌های نظامی مرگبار» از ایران به یمن بود را رهگیری کرده بود.

تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، حدود دو هفته پیش، اعلام کرد که ایالات متحده، آماده مقابله با تهدیدات ایران در منطقه است.

هاوکینز در گفت‌وگو با «العربیه »افزود: «آمریکا نسبت به حفظ امنیت تنگه‌های هرمز و باب‌المندب متعهد است و به اشتراک‌گذاشتن اطلاعات با شرکای واشینگتن، در راستای اعتماد‌سازی و تحکیم روابط قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید