نخست‌وزیر پاکستان سوء‌قصد نافرجام به جان سفیر این کشور در کابل را محکوم کرد

وزارت خارجه افغانستان حمله به سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، سوء‌قصد نافرجام به جان رئیس هیئت نمایندگی دیپلماتیک کشورش در کابل را محکوم کرد.

شریف، جمعه 11 آذر در «توییتر» نوشت که توطئه «سوء قصد» به جان رئیس هیئت نمایندگی دیپلماتیک پاکستان در افغانستان در فضای تنش‌آمیز مناسبات دو کشور صورت گرفته است.

شریف در ادامه توئیت خود، با «نفرت‌انگیز» خواندن این سوء‌قصد، آن را به شدت محکوم کرد و نوشت که عاملان این سوء قصد در آسیب‌رسانی به عبدالرحمان نظامانی، دیپلمات پاکستانی ناکام ماندند ولی در تیراندازی آنها، محافظ نظامانی زخمی شد که تا این لحظه اطلاعی از وضعیت سلامتی او در دست نیست.

در واکنش به این حادثه امنیتی، وزارت خارجه افغانستان نیز حمله به سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد.

از طرفی پاکستان در واکنش به سوء‌قصد نافرجام به‌جان رئیس نمایندگی این کشور در کابل، کاردار سفارت افغانستان در اسلام‌آباد را احضار کرد.

دولت پاکستان همچنین گزارش‌های رسانه‌های محلی این کشور که مدعی شده‌‌ بودند اسلام‌آباد در پی حمله به سفیر پاکستان در افغانستان، اعضای نمایندگی دیپلماتیک خود در کابل را از این کشور خارج می‌کند را تکذیب کرد.

این سوء قصد یک روز پس از آن اتفاق افتاد که دولت پاکستان از گروه طالبان حاکم بر افغانستان خواسته بود از وقوع حملات تروریستی از خاک این کشور علیه پاکستان برای جلوگیری کند.

گروه طالبان پاکستان هم‌پیمان با گروهی به همین نام در آن سوی مرز، مسئولیت انفجار انتحاری چند روز پیش در جنوب غربی پاکستان که 3 کشته برجای گذاشته است را بر عهده گرفتند که موجی از خشم را در سراسر پاکستان برانگیخت.

این انفجار انتحاری ظاهرا علیه پلیس حراست کارکنان کارزار مبارزه با فلج اطفال در منطقه جنوب غربی پاکستان انجام گرفته است.

پاکستان، طالبان افغانستان را متهم می‌کند که اقدامات کافی را برای کنترل شبه‌نظامیانی که در این کشور پناه گرفته و در حال اجرای حملات فرامرزی هستند، انجام نداده است.

طالبان سال گذشته و در پی فروپاشی حکومت پیشین افغانستان همزمان با خروج آخرین گروه از نیروهای آمریکایی و نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» از این کشور با تسلط بر پایتخت، کابل و اغلب ولایت‌ها قدرت را به دست گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید