ترور سیستماتیک فعالان مدنی در صنعا توسط حوثی‌های مورد حمایت ایران

بستگان الاغبری یکی از فعالان مدنی که به دست حوثی‌ها کشته شد، گفتند که جنایت قتل این فعال را به اطلاع سرویس‌های امنیتی در صنعا رسانده‌اند اما آنها هیچ کاری انجام نداده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فعالان مدنی یمنی پنج‌شنبه 10 آذر از کشته‌شدن یکی از فعالان مدنی در صنعا خبر دادند.

فعالان مدنی می‌گویند صنعا و دیگر مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به‌دلیل گسترش فعالیت‌ باندهای بزهکار، سرقت و غارتگری مسلحانه که اغلب با حوثی‌ها در ارتباط هستند، در هرج و مرج امنیتی به‌سر می‌برند.

صنعا پنج‌شنبه شاهد جنایت جدیدی علیه یک فعال مدنی برجسته شاغل در یکی از سازمان‌های مدنی این شهر بود. این فعال مدنی هنگام عبور از یکی از خیابان‌های اصلی صنعا ترور شد.

منابع محلی گزارش دادند که «عمار عبده عبید الاغبری»، مدیر سازمان «سجایا» برای توسعه یمن و فعال حقوق بشر، در حالی که در حال عبور از خیابان حده، یکی از خیابان‌های معروف صنعا بود، توسط یک باند مسلح حوثی کشته شد.

این منابع خاطرنشان کردند، الاغبری هنگامی که باند مسلح وابسته به حوثی‌ها او را متوقف می‌کنند، احساس خطر کرد و تلاش کرد تا از دست آنها بگریزد، اما اعضای باند او را به رگبار بسته و به‌شدت مجروح کردند که بعدها بر اثر جراحات در بیمارستان جان باخت.

بستگان الاغبری گفتند، جنایت قتل این فعال را به اطلاع سرویس‌های امنیتی در صنعا رسانده‌اند اما آنها هیچ کاری انجام نداده‌اند.

این حادثه چند روز پس از آن رخ می‌دهد که یک باند مسلح حوثی، فعال مدنی دیگری را به‌دلیل فعالیت در رسانه‌های اجتماعی در منطقه «بلاد الروس» در جنوب صنعا ترور کردند.

در همین رابطه، عناصر مسلح شبه‌نظامی حوثی، خودروی شخصی مرسل الشبیبی، فعال حقوق بشر در استان «اب» را در حالی که در نزدیکی خانه‌اش پارک شده بود، به آتش کشیدند.

استان «اب» طی ماه‌های گذشته شاهد دستگیری تعدادی از فعالان حقوق بشر و فعالان رسانه‌ای بود. این افراد به‌دلیل مغایرت دیدگاه‌هایشان با گفتمان فرقه‌ای حوثی‌ها مورد تعقیب قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید