هشدار واشینگتن به آنکارا درباره عملیات نظامی جدید ترکیه در سوریه

ترکیه طی سال‌های گذشته 3 عملیات نظامی در شمال سوریه انجام داده و گروه‌های مسلح سوری همسو با آنکارا را در این منطقه مورد حمایت قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لوید استین، وزیر دفاع آمریکا در تماسی تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود، از مخالفت شدید واشینگتن با عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک سوریه گفت و از افزایش تنش‌ها در سوریه ابراز نگرانی کرد.

در بیانیه‌ای که پنتاگون در این زمینه منتشر کرده، آمده است، «برخی از حملات هوایی اخیر، سلامتی پرسنل آمریکایی که با شرکای محلی برای شکست داعش همکاری می‌کنند را به صورت مستقیم در معرض خطر قرار داده است.»

استین ضمن ابراز مخالفت شدید وزارت دفاع آمریکا با عملیات نظامی جدید ترکیه در سوریه، خواستار کاهش تنش‌ها شد. او همچنین به همتای ترکیه‌ای خود درباره بمب‌گذاری 13 نوامبر در استانبول تسلیت گفت.

پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پیشتر گفته بود، عملیات زمینی ترکیه در سوریه می‌تواند دستاوردهای جنگ علیه گروه «داعش» را به خطر اندازد. او همچنین خواستار خویشتن‌داری آنکارا شد.

ترکیه در 20 نوامبر مجموعه‌ای از حملات را علیه جنگجویان کرد در سوریه و عراق انجام داد. این حملات منجر به کشته‌شدن حدود 30 تن شد.

پس از اینکه ترکیه نیروهای «سوریه دموکراتیک»، حزب کارگران کردستان «پ.ک.ک» و یگان‌های مدافع خلق کرد را به دست‌داشتن در حادثه انفجار در استانبول متهم کرد، این کشور حملات هوایی و توپخانه‌ای مستمر خود علیه مراکز استقرار این گروه‌های مسلح در شمال عراق و سوریه را آغاز کرد.

انفجار بمب در 13 نوامبر در استانبول 6 کشته و81 زخمی برجای گذاشت.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه هفته گذشته بار دیگر گفت، در نظر دارد «در زمان مناسب» دستور حمله زمینی به خاک سوریه را صادر کند.

ترکیه طی سال‌های گذشته، 3 عملیات نظامی در شمال سوریه انجام داده و گروه‌های مسلح سوری همسو با آنکارا را در این منطقه مورد حمایت قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید