پنتاگون از کاهش گشت‌زنی مشترک با کردها در شمال سوریه خبر داد

فرمانده نیروهای سوریه دموکرات با اشاره به افزایش بی‌سابقه تعداد نیرو و تجهیزات ارتش ترکیه در مرز شمال سوریه، از آمریکا خواست پیامی قوی‌تر به آنکارا بدهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پنتاگون، سه‌شنبه 8 آذر، اعلام کرد که ایالات متحده تعداد نیروهای گشت‌زنی مشترک خود با نیروهای «سوریه دموکراتیک» در شمال سوریه را کاهش داده است.

تصمیم آمریکا پس از آن گرفته شد که ترکیه از آغاز عملیات زمینی گسترده و قریب الوقوع خود در منطقه شمال سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ژنرال «پاتریک رایدر»، سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفت: «در حالی که عملیات علیه «داعش» هنوز متوقف نشده، ناچار شدیم نیروهای گشت‌زنی‌ مشترک خود را در این منطقه کاهش دهیم، چراکه نیروهای «سوریه دموکراتیک» تعداد نیروهای گشت‌زنی خود را برای مقابله با حمله احتمالی ترکیه کاهش دادند.»

رایدر افزود، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به زودی با همتای ترکیه‌ای خود گفت‌وگو خواهد کرد.

پیامی قوی‌تر از جانب آمریکا

از سوی دیگر مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای «سوریه دموکراتیک» روز گذشته با اشاره به حمایت آمریکا از کردهای سوریه تاکید کرد که به‌رغم تضمین‌هایی که واشینگتن به کردهای سوریه داده اما او هنوز از تهاجم زمینی ترکیه بیم دارد.

عبدی با اشاره به اینکه ارتش ترکیه نیرو و تجهیزات جنگی بی‌سابقه‌ای را به مرز سوریه ارسال کرده است، از آمریکا خواست تا پیامی قوی‌تر به ترکیه ارسال کند.

پدافند هوایی ضعیف

فرمانده نیروهای «سوریه دموکراتیک» در مصاحبه با رویترز، افزود که روی پدافند هوایی نسبتاً ضعیف نیروهای رژیم اسد نمی‌تواند حساب کند.

او پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که پدافند هوایی ارتش سوریه بتواند در دفاع از نیروهایش در برابر حملات هوایی ترکیه کمک کنند.

عبدی همچنین تاکید کرد که تهدیدات ترکیه را جدی می‌گیرد.

ترکیه از یکشنبه گذشته پس از اینکه نیروهای «سوریه دموکراتیک»، حزب کارگران کردستان «پ.ک.ک» و یگان‌های مدافع خلق کرد را به دست داشتن در حادثه انفجار در استانبول متهم کرد، حملات هوایی و توپخانه‌ای مستمر خود را علیه سایت‌های این گروهای مسلح در شمال عراق و سوریه را آغاز کرد.

گفتنی است که انفجار بمب در 13 نوامبر در استانبول 6 کشته و 81 زخمی برجای گذاشت.

ترکیه طی سال‌های گذشته با انجام 3 عملیات نظامی گسترده در شمال سوریه، به تشکیل گروه‌های مسلح سوری وابسته به خود در شمال و شمال شرق سوریه و همچنین حمایت مالی و تسلیحاتی از آنها اقدام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید