برکناری فرمانده مرزبانی عراق در پی بحران مرزی اخیر با ایران

وزیر کشور عراق، سرلشکر محمد سکر را به جای سرلشکر حمید الحسنی به سمت فرماندهی گارد مرزبانی عراق منصوب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از حملات مرزی ایران به عراق و بوجود آمدن بحران میان این دو کشور، بغداد، سه‌شنبه 8 آذر از تغییر شماری از مدیران ارشد وزارت کشور از جمله فرماندهی مرزبانی خود خبر داد.

بنا به گزارش‌ خبرگزاری عراق «واع»، عبدالامیر الشمری، وزیر کشور عراق، سرلشکر محمد سکر را به جای سرلشکر حمید الحسنی به سمت فرماندهی گارد مرزبانی عراق منصوب کرد.

مرکز رسانه‌ای امنیتی عراق اعلام کرد که این تغییرات در چارچوب نیاز به «توسعه کیفی نهاد‌های امنیتی و افزایش سطح آمادگی» نیروهای این کشور صورت می‌گیرد.

تنش‌های مرزی

برکناری تعدادی از فرماندهان مرزبانی عراق پس از حملات مکرر تهران به خاک این کشور انجام می‌گیرد.

مقام‌های ایران می‌گویند حملات موشکی و پهپادی سایت‌ها و مراکز نظامی کردهای مخالف رژیم جمهوری اسلامی مستقر در اقلیم کردستان عراق را هدف قرار داده است.

سازمان ملل، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه و شماری از کشورهای عربی حملات ایران به خاک عراق را محکوم کرده و آن را نقض آشکار حاکمیت بغداد و تهدیدی برای ثبات منطقه تلقی کردند.

ایران هفته گذشته حملاتی را علیه گروه‌های کرد مخالف رژیم مستقر در اقلیم کردستان عراق انجام داد.

حملات ایران با حملات مشابهی که ترکیه طی روزهای گذشته علیه مواضع کردها در شمال سوریه و عراق انجام داده بود، همزمان بود.

حملات مکرر ایران به خاک عراق

حملات ایران به اقلیم کردستان در شمال عراق از اواسط سپتامبر تاکنون ادامه دارد.

این حملات با اوج‌گیری اعتراضات سراسری علیه رژیم جمهوری اسلامی در پی حادثه قتل مهسا امینی، دختر 22 ساله کرد که پس از دستگیری توسط گشت ارشاد زیر شکنجه ماموران جان باخت، آغاز شد.

تحلیلگران سیاسی در داخل و خارج ایران معتقدند که جمهوری اسلامی برای منحرف کردن اذهان عمومی از آنچه در داخل ایران می‌گذرد و نیز برای سرپوش گذاشتن به سرکوب وحشیانه در داخل، حملات موشکی و هوایی علیه کردستان عراق را افزایش داده تا توجه جهانیان را به خارج از ایران معطوف دارد.

رژیم ایران در 14 نوامبر حملات موشکی و پهپادی علیه گروه‌های مخالف کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق انجام داد که باعث کشته‌شدن یک نفر و زخمی‌شدن هشت غیر نظامی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید