ولی‌عهد سعودی از طرح جامع «فرودگاه بین‌المللی ملک سلمان» رونمایی کرد

محمد بن سلمان: اجرای پروژه جدید فرودگاه بین‌المللی ملک سلمان را به‌یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های جهان و شهر ریاض را به دروازه جهانی و قطب بین‌المللی حمل و نقل، تجارت و گردشگری و پل ارتباطی میان شرق و غرب تبدیل می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد، رئیس شورای وزیران، رئیس شورای امور اقتصادی و توسعه و رئیس هیئت مدیره صندوق سرمایه‌گذاری عمومی سعودی، از طرح جامع «فرودگاه بین‌المللی ملک سلمان» رونمایی کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی« واس» ولی‌عهد سعودی، دوشنبه 7 آذر اعلام کرد که اجرای این پروژه، ریاض را به دروازه جهان، مقصدی جهانی برای حمل و نقل، تجارت و گردشگری و پل ارتباط‌‌دهنده شرق و غرب تبدیل می‌کند و جایگاه پادشاهی عربی سعودی را به عنوان کانون «لجستیک جهانی» ارتقاء می‌دهد.

فرودگاه جدید ملک سلمان در راستای پیشبرد برنامه‌های کشور برای تبدیل ریاض به یکی از 10 اقتصاد بزرگ شهری جهان است که در راستای رشد مستمر جمعیت ریاض قرار داشته که هدف جذب جمعیتی حدود 15 تا 20 میلیون نفر تا سال 2030 را دنبال می‌کند.

فرودگاه ملک سلمان با مساحتی حدود 57 کیلومتر، یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های جهان خواهد بود که مشتمل بر پایانه‌های کنونی به نام «پایانه‌های ملک خالد»، 6 باند و 12 کیلومتر مربع مراکز کمکی، مسکونی، تفریحی، فروشگاه‌ و بسیاری از دیگر مراکز لجستیکی است.

این فرودگاه ضمن اقدام در راستای افزایش ظرفیت گنجایش خود تا 120 میلیون مسافر تا سال 2030 ، رسیدن به 185 میلیون مسافر و ترانزیت 3.5 میلیون تن بار تا سال 2050 را نیز دنبال می‌کند.

مراکز مسکونی، تفریحی و تجاری، مطابق با بهترین استانداردهای نوآورانه، با طرح‌هایی الهام‌‌گرفته از فرهنگ سعودی، ساخته خواهند شد تا تجربه سفری بی‌نظیر همراه با خدماتی روان، کارآمد و مؤثر را برای بازدیدکنندگان و مسافران فراهم کند.

فرودگاه بین‌المللی ملک سلمان، خدمات‌دهی پایدار را در اولویت‌های خود قرار داده تا بتواند به دریافت گواهینامه «لید» برای پروژه‌های سازگار با محیط‌زیست و منابع انرژی تجدیدپذیر نائل آید.

اعلام طرح جامع فرودگاه بین‌المللی ملک سلمان در راستای استراتژی صندوق سرمایه‌گذاری عمومی سعودی است که بر استفاده از پتانسیل بخش‌های نوید‌بخش، پروژه‌های املاک و مستغلات و پروژه‌های توسعه زیربنایی در سطح ملی تمرکز دارد.

این پروژه همچنین در راستای استراتژی ملی حمل‌ونقل، خدمات لجستیک و ابتکار ملی برای زنجیره‌های تامین جهانی و حمایت از تلاش‌های سعودی به منظور تنوع بخشیدن به اقتصاد است.

انتظار می‌رود این پروژه سالانه حدود 27 میلیارد ریال به تولید ناخالص داخلی غیرنفتی کمک کرده و 103 هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم را در کمک به تحقق اهداف برنامه چشم‌انداز 2030 توسعه سعودی ایجاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید