گفت‌وگوی نخست‌وزیر اقلیم کردستان با ائتلاف بین‌المللی درباره حفظ حاکمیت عراق

فایننشال تایمز: قانی در دیدار اخیر با السودانی تهدید کرد که اگر دولت فدرال عراق در خلع سلاح گروه‌های كُرد ایرانی مخالف رژیم جمهوری اسلامي و کنترل مرزهای خود گام بر ندارد، سپاه اقدام به حمله زمینی علیه اقلیم کردستان خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق، یکشنبه 6 آذر، با اندرو گارنر، معاون فرمانده کل نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه «داعش» در خصوص اهمیت حفاظت از حاکمیت و امنیت عراق و منطقه گفت‌وگو کرد.

به گزارش شبکه کردی «رووداو» نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق و معاون فرمانده ائتلاف بین‌المللی علیه داعش درباره «نیاز فوری» حل مشکلات میان اقلیم کردستان و دولت فدرال بغداد بر اساس قانون اساسی و همچنین تقویت هماهنگی امنیتی و نظامی بین نیروهای پیشمرگه اقلیم و ارتش عراق گفت‌وگو کردند.

طبق این گزارش، گارنر در دیدار خود با بارزانی ضمن بررسی وظایف و فعالیت‌های نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق و سوریه، بار دیگر بر تعهد ائتلاف بین المللی برای ادامه حمایت از اقلیم کردستان و حاکمیت عراق تاکید کرد.

حملات ایران به اقلیم کردستان عراق

این دیدارها پس از آن صورت می‌گیرد که طی هفته‌های گذشته شمال عراق شاهد بمباران‌های مکرر ترکیه و ایران علیه مقرهای گروه‌های کرد مخالف این دو کشور بوده است.

همزمان نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق بار دیگر به بغداد سفر کرده تا با مثنی السامرایی رئیس ائتلاف «عزم» دیدار و گفت‌وگو کند.

به گزارش این خبرگزاری، بارزانی و السامرایی ضمن بررسی تحولات سیاسی و امنیتی عراق بر لزوم همکاری مشترک بین نیروها و احزاب عراقی برای غلبه بر موانع و حمایت از تلاش‌های دولت فدرال جدید در این کشور تاکید کردند.

تهدید به تهاجم زمینی

به گزارش «فایننشال تایمز» به نقل از سه مقام عراقی و کردی، اسماعیل قانی، فرمانده سپاه قدس، در دیدار هفته گذشته خود با السودانی و دیگر مقامات دولتی عراق در بغداد، تهدید کرد که اگر بغداد در خلع سلاح گروه‌های كُرد مخالف رژیم جمهوری اسلامي و تقویت کنترل مرزهای خود گام بر ندارد، سپاه اقدام به حمله زمینی علیه اقلیم کردستان خواهد کرد.

طبق این گزارش یک مقام عراقی به فایننشال تایمز گفت: «این تهدید را باید جدی گرفت آنها نیروهای زیادی در مرز با عراق دارند و عراق قدرتی ندارد که جلوی حمله آنها را بگیرد».

تکذیب اظهارات وزیر خارجه ایران

حسین امیراللهیان، وزیر خارجه ایران، چهارشنبه به خبرنگاران گفت که تهران با مقامات عراقی برای «خلع سلاح» گروه‌های کرد مخالف جمهوری اسلامی به توافق رسیده است اما مقامات بغداد و دولت اقلیم کردستان دستیابی به توافق را تکذیب کردند.

السودانی گفت که دولت اقلیم کردستان درخواست خلع سلاح گروه‌های کرد ایرانی را رد کرد.

در همین حال یک مقام مسئول در بغداد گفت که قبل از حملات هفته گذشته ایران به اقلیم کردستان، السودانی مشاور امنیت ملی خود را که خود از افراد ارشد شبه‌نظامیان بدر مورد حمایت ایران است، به تهران فرستاده بود تا در مورد یافتن راه حلی باهم مذاکره کنند.

اگرچه حکومت اقلیم کردستان در دهه 1990 عملا حکومت خودمختاری خود را به دست آورد، اما برای بودجه و نیازهای امنیتی خود تا حد زیادی به دولت فدرال بغداد وابسته است. بنابراین باید ضمن حفظ همبستگی خود با کردهای ایران برای آرام کردن اوضاع، نیازمند ایجاد تعادل بین حمایت از کردها و هماهنگی با بغداد است که از سال 2003 تاکنون تحت نفوذ شبه‌نظامیان وابسته به ایران قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید