تظاهرات گسترده كُردهای قامشلی در اعتراض به حملات ترکیه به شمال سوریه

اردوغان: ترکیه برای حفظ امنیت خود حق دارد در مناطق خارج از مرزهایش دست به عملیات نظامی بزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هزاران نفر از کردهای سوریه، بعدازظهر یکشنبه 6 آذر در شهر قامشلی سوریه در اعتراض به حملات هوایی ترکیه تظاهرات گسترده‌ای برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تظاهرات به منظور محکوم کردن حملات هوایی ترکیه به اماکن کردها و همچنین اعلام مخالفت شدید با تهدیدهای آنکارا مبنی بر آغاز عملیات زمینی جدید علیه مناطق تحت کنترل نیروهای کرد در شمال و شمال شرق سوریه، برگزار شده است.

روز گذشته هزاران نفر در شهر کردنشین قامشلی با حمل تصاویر کشته‌شدگان خود در حملات اخیر ترکیه شعارهایی مانند «سرنگون باد رجب طیب اردوغان» و «زنده باد مقاومت «روژاوا» سر دادند.

تظاهرکنندگان همچنین تصاویری از عبدالله اوجلان، رهبر کردهای ترکیه که در این کشور زندانی است، حمل می‌کردند.

کردها، بنرهایی که روی آن «همکاری با دولت ترکیه یعنی دشمنی با همه ملت کرد» نوشته شده بود نیز در دست داشتند.

صلاح الدین حمو، 55 ساله یکی از تظاهر کنندگان به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت: «می‌خواهیم این پیام را به جهانیان برسانیم که امروز در مقابل دیدگان همه در حال نابودی هستیم».

همچنین سهام سلیمان یکی از شرکت کننده در این تظاهرات بزرگ به خبرگزاری فرانسه گفت: «اراده مردم کرد شکسته نخواهد شد و ما سرزمین خود و قبرهای فرزندانمان را ترک نخواهیم کرد».

گفتنی است که ارتش ترکیه در 20 نوامبر با جنگنده و پهپاد چندین مقر و پایگاه متعلق به «پ.ک.ک» در کردستان عراق را هدف قرار داد.

جنگنده‌‎های ترکیه همچنین «نیروهای سوریه دموکراتیک» و «یگان‌های مدافع خلق کرد» را هدف قرار داد.

به گفته مقام‎های‌ ارشد نظامی ترکیه این حملات در پاسخ به حمله «تروریستی» 13 نوامبر استانبول که در جریان آن 6 نفر کشته شدند، انجام گرفت. آنکارا دو حزب کردی «پ.ک.ک» و «یگان‌های مدافع خلق کرد» را به نقش داشتن در این حمله متهم کرد.

این در حالی است که احزاب کردی سوریه ادعای ترکیه مبنی بر دست داشتن آنها در حادثه انفجار استانبول را به شدت رد می‌کنند.

از آن زمان به‌رغم مخالفت‌های مسکو متحد دمشق و واشینگتن که از کردها حمایت می‌کند، تهدیدهای نظامی ترکیه برای حمله زمینی به مناطق تحت کنترل نیروهای کرد در شمال سوریه افزایش یافته است.

اردوغان: هیچ کس نمی‌تواند ما را متوقف کند

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز گذشته گفت که هیچ‌کس نمی‌تواند مانع استفاده کشورش از آنچه او «حق ترکیه برای حفظ امنیت در داخل و خارج از مرزهایش» ‌خواند، شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید