ترکیه برای عادی‌سازی روابط با مصر در قاهره سفیر تعیین می‌کند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه: دشمنی دائمی در سیاست وجود ندارد و در مرحله آینده، عادی‌سازی روابط ترکیه با سوریه نیز می‌تواند همانند مصر آغاز شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش خبرگزاری دولتی «آناتولی»، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که کشورش ممکن است طی ماه‌های آینده، سفیر خود را در مصر منصوب کند.

وزیر خارجه ترکیه دوشنبه 7 آذر گفت: «ترکیه و مصر ممکن است روابط دیپلماتیک کامل را از سر گرفته و سفرای خود را در ماه‌های آینده تعیین کنند.»

چاووش اوغلو به خبرنگاران در آنکارا گفت: «دو کشور ممکن است در آینده نزدیک، رایزنی‌های دیپلماتیک به رهبری دو معاون وزیر خارجه را به عنوان بخشی از روند عادی‌سازی از سر بگیرند.»

نشست وزرا به عنوان نقطه آغاز

در همین راستا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه یکشنبه اعلام کرد که روند پی‌ریزی مناسبات با مصر با نشست وزرایی از دو کشور آغاز خواهد شد و گفت‌وگوها میان طرفین از این نقطه گسترش خواهد یافت.

اردوغان هفته گذشته در قطر پس از سال‌ها تنش میان دو کشور، با عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر دست داد که در بیانیه ریاست‌جمهوری مصر، به عنوان «سرفصلی جدید» در روابط دوجانبه، توصیف شد.

رئیس جمهوری ترکیه، شنبه در برنامه‌ گفت‌وگوی تلویزیونی که در استان قونیه ترکیه ضبط شد، توضیح داد که در آن دیدار در حاشیه جام جهانی قطر، حدود 30 تا 45 دقیقه با السیسی صحبت کرده است.

اردوغان با اشاره به احتمال بهبود روابط با سوریه گفت: «در قطر ضمن تمرکز بر مذاکرات با السیسی، گفتیم که بیایید اکنون دیدارهای میان وزراء در سطوح پایین را ترتیب داده و سپس دامنه این مذاکرات را گسترش دهیم.»

او با بیان این اصل سیاسی که «دشمنی دائمی در سیاست وجود ندارد»، افزود: «در مرحله آینده، عادی‌سازی روابط ترکیه با سوریه نیز می‌تواند همانند مصر آغاز شود.»

اولین دست‌دادن روسای جمهوری مصر و ترکیه در حاشیه افتتاح جام جهانی قطر، پرسش‌هایی را در خصوص آینده مناسبات قاهره و آنکارا مطرح کرد.

روزنامه «الشرق‌الأوسط» به نقل از منابع مصری نوشت که این دست‌دادن، امری «تصادفی» نبود زیرا قطر در این اواخر، تلاش‌های خود را بر تنش‌زدایی از روابط میان مصر و ترکیه متمرکز کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید