ورود کاروان نظامی بزرگ ائتلاف بین‌المللی از اقلیم کُردستان عراق به سوریه

دیدبان حقوق بشر سوریه: این ششمین کاروان نیروهای ائتلاف بین‌المللی است که در ماه نوامبر جاری، وارد مناطق شمال و شرق سوریه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه هشدار نیروهای سوریه دموکراتیک «قسد» مبنی بر تدارک حملات جدید و تهاجم زمینی ترکیه به شمال سوریه، دیدبان حقوق بشر سوریه، شنبه 5 آذر گزارش داد استحکامات نظامی گسترده نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» از اقلیم کُردستان عراق، وارد مناطق شمال و شرق سوریه شد.

بر اساس گزارش این مرکز، این کاروان متشکل از حدود 100 کامیون است که از طریق گذرگاه مرزی الولید با اقلیم کُردستان عراق، وارد خاک سوریه شده و با عبور از شهر قامشلی، به سمت پایگاه‌های آمریکایی در جنوب الحسکه حرکت کردند.

دیدبان حقوق بشر سوریه افزود این ششمین کاروان نیروهای ائتلاف است که در ماه نوامبر جاری، وارد مناطق شمال و شرق سوریه شده است.

مظلوم عبدی (فرانس پرس)
مظلوم عبدی (فرانس پرس)

آمادگی «قسد» برای مقابله با تهاجم ترکیه

از سویی مظلوم عبدی، فرمانده «قسد» ساعاتی پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی هشدار داد که ترکیه برای حملات جدید و تهاجم زمینی آماده می‌شود و به گروه‌های سوری وفادار به آنکارا اطلاع داده که برای مشارکت در این عملیات آماده شوند.

عبدی در عین حال تاکید کرد که نیروهایش پس از توقف موقت عملیات علیه گروه «داعش»، برای دفع هرگونه حمله زمینی و دفاع از این مناطق و اهالی آن، آمادگی دارند.

فرمانده «قسد» افزود که جامعه بین‌المللی با حملات ترکیه مخالفت می‌کند، اما این مخالفت برای توقف این حملات کافی نیست.

عدم اعلام موافقت آمریکا با حمله ترکیه

این در حالی است که نیکلاس گرنجر، فرستاده آمریکا به منطقه، جمعه به «العربیه» گفت که کشورش موافقت خود را به آنکارا برای آغاز عملیات نظامی ترکیه، ابلاغ نکرده است.

از سویی مسکو نیز تشدید تنش نظامی ترکیه در شمال سوریه را محکوم کرده است.

خودروهای نظامی ترکیه در اطراف شهر عین العرب
خودروهای نظامی ترکیه در اطراف شهر عین العرب

تداوم عملیات ترکیه

ترکیه بار دیگر از تداوم عملیات نظامی این کشور در شمال عراق و سوریه علیه نیروهای کُرد که آنها را «تروریستی» می‌داند، خبر داد. خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، اعلام کرد که عملیات زمینی -هوایی «پنجه – شمشیر» که از یکشنبه گذشته آغاز شده، تا برطرف شدن «تهدید تروریست‌ها» تداوم خواهد یافت.

آنکارا از یکشنبه گذشته، در پی متهم کردن «پ ک ک» و یگان‌های مدافع خلق کُرد به دست داشتن در انفجار 13 نوامبر استانبول، سلسله حملات هوایی و توپخانه‌ای را علیه مواضع این گروه‌ها در شمال عراق و سوریه آغاز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید