مشاور امنیت ملی عراق: نقض حاکمیت كشورمان توسط ایران و ترکیه را نمی‌پذیریم

قاسم الاعرجی: کمیته‌‌ای در سطح بالا از سوی بغداد و اربیل تشکیل شده تا بر سر یافتن راه حل‌های مناسب جهت متوقف كردن حملات به اقلیم کردستان با ترکیه و ایران به تفاهم برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق، در اظهاراتی گفت که بغداد به هیچ عنوان نقض حاکمیت خود، توسط ایران و ترکیه را نمی‌پذیرد.

الاعرجی، یکشنبه 6 آذر، در گفت‌وگو با شبکه خبری کردی «روداو»، افزود که محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، سه‌شنبه آینده در تهران درباره نقض «جدی» حاکمیت عراق توسط ایران گفت‌وگو خواهد کرد.

الاعرجی گفت: «کمیته‌ای در سطح بالاتری بین بغداد و اقلیم کردستان تشکیل شده تا با ایران و ترکیه بر سر یافتن راه حل‌های مناسب برای پایان دادن به این حملات، به تفاهم برسند».

طی چند روز گذشته، شمال عراق شاهد بمباران‌ شدید ترکیه و شلیک مکرر موشک‌های ایران به سایت‌ها و مقرهای گروه‌های کرد در اقلیم کردستان بوده است.

آنکارا و تهران می‌گویند گروه‌های کرد مسلح مخالف این دو کشور در مناطقی از اقلیم کردستان عراق مستقر هستند.

روز گذشته محمد شیاع السودانی، در دیدار با محمد کاظم آل‌صادق، سفیر ایران در بغداد بر ادامه رایزنی‌ها در پرونده امنیتی و ادامه تلاش‌ها برای احترام به حاکمیت دو کشور و همچنین حفظ ثبات و امنیت منطقه تاکید کرد.

دفتر اطلاع‌رسانی نخست‌وزیر عراق با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که سفیر ایران و نخست‌وزیر‌ عراق در این دیدار، علاوه بر روابط کلی دو کشور، پرونده همکاری اقتصادی و سرمایه‌گذاری بین دو‌ کشور را مورد بحث قرار دادند.

همزمان با خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، تداوم حملات هوایی، موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به خاک اقلیم کُردستان عراق شدت گرفته است. حملاتی که به‌گفته ناظران به‌منظور معطوف کردن اذهان عمومی به خارج از مرزهای ایران صورت می‌گیرد.

این حملات موشکی و توپخانه‌ای به عنوان نقض آشکار حاکمیت عراق تلقی شده و علاوه بر مقامات بغداد در عرصه بین‌المللی نیز محکومیت‌های شدیدی علیه جمهوری اسلامی در پی داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید