اردوغان: هدف عملیات نظامی حفظ امنیت مرزهای ترکیه است

فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک«قسد»: برای دفع هرگونه حمله زمینی و دفاع، آمادگی داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد که کشورش به انجام عملیات نظامی برای حفاظت از امنیت مرزهای خود مصمم است.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، اردوغان شنبه 5 آذر خاطرنشان کرد که ستاد کل ارتش و وزارت دفاع ترکیه مشترکا در مورد مشارکت نیروی زمینی در این عملیات تصمیم خواهند گرفت.

اظهارات اردوغان بعد از گفته‌های دوشنبه گذشته او در این خصوص بود که عملیات نظامی کشورش در شمال سوریه و عراق، را صرفا محدود به عملیات هوایی ندانسته و بر بررسی مشارکت نیروهای زمینی نیز تاکید کرده است.

آمادگی«قسد» برای مقابله با تهاجم ترکیه

از سویی مظلوم عبدی، فرمانده «قسد» شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی هشدار داد که ترکیه برای حملات جدید و تهاجم زمینی آماده می‌شود و به گروه‌های سوری وفادار به آنکارا اطلاع داده که برای مشارکت در این عملیات آماده شوند.

عبدی در عین حال تاکید کرد که نیروهایش پس از توقف موقت عملیات علیه گروه «داعش»، برای دفع هرگونه حمله زمینی و دفاع از این مناطق و اهالی آن، آمادگی دارند.

موضع ناکافی جامعه بین‌المللی

فرمانده «قسد» افزود که جامعه بین‌المللی با حملات ترکیه مخالفت می‌کند، اما این مخالفت برای توقف این حملات کافی نیست.

او همچنین با متهم کردن آنکارا به اشغال مناطقی در سوریه، از کشورهای عربی خواست در این زمینه موضع قاطعی اتخاذ کنند.

فرمانده «قسد» در ادامه افزود که در حملات گذشته ترکیه، 14 غیرنظامی و 16 پرسنل نظامی کشته شدند و آسیب‌های جدی به زیرساخت‌های مناطق شمال سوریه وارد شده است.

عبدی در پایان این نشست خبری گفت که ترکیه از انفجار اخیر استانبول به عنوان بهانه‌ای برای انجام حملات نظامی خود استفاده کرده است.

عدم اعلام موافقت آمریکا با حمله ترکیه

این در حالی است که نیکلاس گرنجر، فرستاده آمریکا به منطقه، جمعه به «العربیه» گفت که کشورش موافقت خود را به آنکارا برای آغاز عملیات نظامی ترکیه، ابلاغ نکرده است.

مسکو نیز تشدید تنش نظامی ترکیه در شمال سوریه را محکوم کرده است.

عملیات «پنچه- شمشیر»

ترکیه بار دیگر از تداوم عملیات نظامی این کشور در شمال عراق و سوریه علیه نیروهای کُرد که آنها را تروریستی می‌داند، خبر داد. خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، اعلام کرد که عملیات زمینی -هوایی «پنجه – شمشیر» که از یکشنبه گذشته آغاز شده، تا برطرف شدن «تهدید تروریست‌ها» تداوم دارد.

آنکارا از یکشنبه گذشته، در پی متهم کردن «پ ک ک» و یگان‌های مدافع خلق کُرد به دست داشتن در انفجار 13 نوامبر استانبول، سلسله حملات هوایی و توپخانه‌ای را علیه مواضع مواضع آنها در شمال عراق و سوریه آغاز کرده است.

ترکیه طی سال‌های گذشته، 3 عملیات نظامی در شمال سوریه انجام داده و گروه‌های مسلح سوری همسو با آنکارا را در این منطقه مورد حمایت قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید