فرستاده سازمان ملل از رایزنی با طرفین یمنی برای حل و فصل جامع خبر داد

واشینگتن: حملات حوثی‌ها به بنادر تنها به مردم یمن آسیب می‌رساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، شامگاه سه‌شنبه 1 آذر در نشستی در شورای امنیت گفت که به رایزنی با طرف‌ها یمنی ادامه می‌دهد تا گفتگوها را برای حل و فصل جامع‌تر درگیری آغاز کنند.

حساب دفتر نماینده سازمان ملل در توییتر به نقل از گروندبرگ نوشت که او با اشاره به تحولات اخیر در یمن، بر لزوم رسیدگی فوری به مسائل انسانی و اقتصادی برای جلوگیری از وخامت بیشتر شرایط غیرنظامیان تاکید کرد.

گروندبرگ به حملات حوثی‌ها به پایانه‌ها و بنادر نفتی در استان‌های شبوه و حضرموت در یمن اشاره کرد و گفت که هدف آنها محروم کردن دولت یمن از منبع اصلی درآمد حاصله از صادرات نفت است.

فرستاده سازمان ملل به یمن در جریان جلسه توجیهی خود با اشاره به اینکه در هفته‌های اخیر حوادث خشونت‌آمیز نگران‌کننده در استان‌هایی مانند مأرب و تعز رخ داده، گفت که برخی از آنها باعث خسارت به غیرنظامیان شده است.

او افزود: «علاوه بر تلاش‌های مربوط به تمدید آتش‌بس با طرف‌های برای آغاز بحث‌هایی برای حل و فصل همه‌جانبه‌ درگیری، در حال گفتگو هستم.»

حملات حوثی‌ها به بنادر به مردم یمن آسیب می‌رساند

به دنبال حملات جدید شبه‌نظامیان حوثی‌ به بندر نفتی «الدبه» در استان حضرموت، استفان فاگین، سفیر آمریکا در یمن، پنج‌شنبه 2 آذر نگرانی خود را از احتمال تشدید مجدد تنش‌ها در این کشور ابراز کرد.

فاگین در بیانیه‌ای گفت، حملات حوثی‌ها به بنادر تنها به مردم یمن آسیب می‌رساند چراکه این نوع حملات کمبود سوخت را تشدید می‌کند.

او از عدم تمایل حوثی‌ها برای دستیابی به مصالحه و از بین بردن فرصت تمدید آتش‌بس که در 2 اکتبر منقضی شد، ابراز تاسف کرد.

سفیر آمریکا از حوثی‌ها خواست با پایان دادن به تهدیدات خود علیه تجارت بین‌المللی و ناوبری دریایی، پشت میز مذاکره بنشینند، به جنگ پایان دهند و نقش سازنده‌ای در دستیابی به یک راه‌حل سیاسی جامع برای همه یمنی‌ها ایفا کنند.

او با قدردانی از تعهد دولت قانونی یمن برای بازگرداندن ثبات و صلح و برداشتن گام‌های مثبت جهت پیشبرد اصلاحات، بهبود خدمات و توسعه اقتصادی، بر اهمیت سفر مسئولان نهادهای بین المللی به یمن برای حمایت از مردم این کشور تاکید کرد.

سفیر آمریکا در سفر روز دوشنبه خود به عدن، پایتخت موقت یمن، با معین عبدالملک نخست وزیر، اعضای کابینه و رئیس بانک مرکزی دیدار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید