نقض حریم هوایی تحت کنترل آمریکا و روسیه طی حملات ترکیه به مواضع کُردها در سوریه

مقام امنیتی ترکیه به «رویترز»: جنگنده‌های ترکیه از حریم هوایی تحت کنترل آمریکا و روسیه استفاده کردند که هماهنگی‌هایی با این دو کشور صورت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«رویترز» به نقل از منابع ترکیه و اپوزیسیون سوریه گزارش داد که جنگنده‌های ترکیه در حمله به یگان‌های مدافع خلق کُرد در سوریه، برای اولین‌بار حریم هوایی تحت کنترل روسیه و ایالات متحده را نقض کردند.

حملات جنگنده‌های «اف- 16» ترکیه در چند روز گذشته در پی تشدید حملات متقابل میان ترکیه و یگان‌های مدافع خلق کُرد بود که کشته‌هایی را در میان غیرنظامیان دو طرف مرز برجای گذاشت.

ترکیه ظرف چند سال گذشته، چندین رشته عملیات بزرگ در شمال سوریه انجام داده و از پهپادها در چندین حمله هوایی استفاده کرده است.

شایان توجه است که واشینگتن، هم‌پیمان با نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» به فرماندهی یگان‌های مدافع خلق کُرد و مسکو هم‌پیمان دمشق، بخش بزرگی از حریم هوایی سوریه را در کنترل خود دارند.

تلاش برای متوزان‌سازی موضع آنکارا

استفاده ترکیه از حریم هوایی تحت کنترل روسیه و آمریکا در آسمان سوریه را می‌توان به نفوذ فزاینده آنکارا نزد واشینگتن و مسکو تفسیر کرد. ترکیه به عنوان عضوی از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی«نانو» در پی تهاجم روسیه به اوکراین در راستای ایجاد موازنه در موضع دیپلماتیک خود تلاش کرده است به طوری که به رغم انتقاد از تهاجم روسیه، با اعمال تحریم‌های گسترده غرب علیه مسکو نیز مخالفت کرده است.

از سویی یک منبع در وزارت دفاع ترکیه مدعی شده که این جنگنده‌ها در حملات هوایی اخیر به پایگاه‌های شبه‌نظامیان کُرد در سوریه، هرگز وارد حریم هوایی سوریه، روسیه یا آمریکا نشدند و صرفا همه اهداف از حریم هوایی ترکیه هدف قرار گرفته‌اند.

به‌رغم این اما یک مقام ارشد امنیتی ترکیه و دو تن از شخصیت‌های برجسته اپوزیسیون سوریه مرتبط با ارتش ترکیه به «رویترز» گفته‌اند که جنگنده‌ها در حریم هوایی مناطق تحت کنترل یگان‌های حمایت خلق کُرد (برخوردار از حمایت آمریکا) در داخل خاک سوریه پرواز کرده‌اند و آنکارا در این خصوص با روسیه در ارتباط است.

این مقام امنیتی ترکیه گفت: «جنگنده‌های ترکیه از حریم هوایی تحت کنترل آمریکا و روسیه استفاده کردند و هماهنگی‌هایی در این‌باره با این دو کشور صورت گرفته است».

«رویترز» در همین زمینه به نقل از سه منبع نوشت: «ترکیه، مخالفان سوری را به‌طور نیابتی برای عملیات احتمالی گسترده آماده کرده، اما هنوز تصمیمی در این خصوص نگرفته است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید