فرمانده «سنتکام»: با سعودی ابتکار جدید «تله» برای مقابله با پهپادها آماده می‌کنیم

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» گفت که ایران بزرگترین تهدید علیه امنیت و ثبات منطقه است و ایالات متحده به همکاری نظامی خود با ریاض متعهد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مایکل کورلا، فرمانده «سنتکام»، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در مصاحبه‌ اختصاصی با روزنامه «شرق الاوسط» از همکاری واشینگتن با شرکای منطقه‌ای خود برای آماده کردن سامانه پدافندی تحت عنوان «تله» ابتکاری آمریکایی- سعودی جهت مقابله پهپادها خبر داد.

فرمانده «سنتکام»سه‌شنبه یکم آذرماه فاش کرد که آمریکا با همکاری شرکای منطقه‌ای خود مرکزی را با هدف توسعه و گسترش آزمایش‌ها، تجربه‌ها و ابتکارات نوآورانه برای مقابله با پهپادها تشکیل داده است.

ژنرال مایکل کورلا، در این مصاحبه بر تعهد واشینگتن به تعمیق همکاری و هماهنگی بین فرماندهی مرکزی آمریکا و همه شرکای آن در منطقه برای مقابله با تهدید مشترک حوثی‌های مورد حمایت ایران و به‌ویژه حملات پهپادی آنها علیه پادشاهی عربی سعودی تاکید کرد.

کورلا در این مصاحبه افزود: « با نیروی دریایی سلطنتی سعودی به عملیات ضد قاچاق اسلحه حوثی‌ها و ایران ادامه خواهیم داد تا از حمل و نقل مهمات متعارف و پیشرفته از طریق دریا برای حمایت از عملیات این گروه جلوگیری کنیم».

او به توقیف محموله اخیر سوخت موشک‌های بالستیک که ایران برای حوثی‌ها فرستاده بود اشاره کرد و گفت: «بارها موفق شدیم تا از ورود مواد منفجره از سوی ایران به منطقه جلوگیری کنیم».

او همچنین بر ضرورت تداوم همکاری نظامی ریاض و واشنگتن برای ارتقای امنیت و ثبات منطقه تاکید کرد.

فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا ادامه داد: «نیروهای ما در 8 نوامبر یک فروند شناور بدون تابعیت مشخص که مبدا آن از ایران بود، را در آب‌های خلیج عمان توقیف کرده و مقادیر زیادی مواد منفجره از جمله کود (اوره) و (کلرات آمونیوم)، که برای سوخت موشک‌های بالستیک از آن استفاده می‌شود و به یمن قاچاق شده بود، رهگیری و ضبط کردند.

این فرمانده ارشد آمریکایی در خصوص گستردگی استراتژی همکاری نظامی سعودی و ایالات متحده گفت: «نیروهای مسلح پادشاهی عربی سعودی از قابل اعتمادترین و تواناترین شرکای سنتکام هستند. همکاری نظامی ما برای تقویت امنیت و ثبات در منطقه حیاتی است. این یک همکاری راهبردی و به نفع همه کشورها و کل خاورمیانه است».

کورلا در پاسخ به اظهارات برخی ناظران مبنی بر اینکه همکاری نظامی آمریکا برای بازدارندگی حوثی‌ها در یمن کافی نیست، تاکید کرد که پدافند هوایی و موشکی یکپارچه و اختلال در تسلیحات متعارف و پیشرفته تولید شده در ایران از جمله سلاح‌هایی که به حوثی‌ها عرضه می‌شود، به عنوان اولویت‌های عملکردی واشینگتن و شرکای نظامی این کشور است.

او افزود: «به همین دلیل، برخی رویدادها بسیار مهم به شمار می‌رود، رویدادهایی مانند نشست کمیته برنامه‌ریزی نظامی مشترک در 16 نوامبر که قرار است به میزبانی سپهبد فیاض بن حامد الرویلی، رئیس ستاد نیروی سلطنتی سعودی برگزار شود».

این نشست‌ها فرصت‌های همکاری نظامی دوجانبه بین ایالات متحده و سعودی را افزایش می‌دهد و امنیت و ثبات در منطقه را تضمین می‌کند.

کورلا درباره طرح آمریکا و سعودی برای مقابله با پهپادهای حوثی‌ها در یمن، گفت:«فرماندهی مرکزی از پادشاهی عربی سعودی در دفاع از سرزمین‌ و مردم خود در برابر حملات حوثی‌ها حمایت می‌کند. متعهد به تعمیق همکاری و هماهنگی بین فرماندهی مرکزی ایالات متحده و همه شرکایمان در منطقه برای مبارزه با این تهدید مشترک پهپادها هستیم.»

او در ادامه سخنان خود گفت: «روش‌های نوآورانه و فناوری نابود کننده به عنوان امری حیاتی برای یکپارچه‌سازی نیرو و قدرت موشک‌های هوایی برای مقابله با پهپادهای پیشرفته‌تر است».

او اذعان داشت که این پهپادها نیروهای نظامی آمریکا و نیروهای شریک در منطقه را تهدید می‌کنند و همچنین تهدیدی علیه زندگی مردم منطقه و مردم آمریکا است.

فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا با اذعان به اینکه ایران تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی به طور کلی و منطقه به‌طور خاص است، خاطرنشان کرد: «تهران به عنوان عامل اصلی بی‌ثباتی در سراسر منطقه به‌شمار می‌رود و من در این‌باره صریح و استوار بودم».

کورلا گفت: «همچنان ایران را بزرگترین تهدید علیه امنیت و ثبات منطقه می‌دانیم. رژیم اسلحه، پول، پشتیبانی و آموزش نظامی برای نیروهای نیابتی در سراسر منطقه فراهم می‌کند که دست به اقدامات تروریستی می‌زنند، دولت‌های محلی را تضعیف و در جهت پیشبرد منافع ایران و اقدام علیه ثبات و امنیت منطقه فعالیت می‌کنند.»

فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در بخش پایانی از اظهارات خود تاکید داشت که «در حال حاضر برای تقویت مداوم نظارت بر جریان‌های تهدید در منطقه کار می‌کنیم و دائماً با شرکای خود در تماس هستیم. در صورت نیاز، از اقدام برای دفاع از نیروهای خود یا شرکای خود در منطقه تردید نخواهیم کرد و تعهد ما در قبال این کشورها محکم و استوار است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید